Kina i përgjigjet OBSH-së për pneumoninë e fëmijërisë: Asgjë e re apo e pazakontë

Kina i përgjigjet OBSH-së për pneumoninë e fëmijërisë: Asgjë e re apo e pazakontë

Një vajzë kineze me maskën e Covid-19 në Kinë

Kina tha së fundmi se nuk ka identifikuar ndonjë patogjen të ri që lidhet me një rritje të rasteve të sëmundjeve të mushkërive në veri, tha OBSH pasi kërkoi informacion të detajuar nga Pekini.

OBSH kërkoi informacion epidemiologjik dhe klinik përmes mekanizmit të Rregulloreve Ndërkombëtare të Shëndetit.

“Autoritetet kineze deklaruan se nuk janë zbuluar patogjenë të rinj ose të pazakontë, as ndonjë shenjë klinike të pazakontë, përfshirë në Pekin dhe Liaoning, por vetëm një rritje e përgjithshme e numrit të rasteve të sëmundjeve të frymëmarrjes për shkak të patogjenëve të njohur”, tha OBSH në një deklaratë për shtyp.

Që nga mesi i tetorit, OBSH ka studiuar të dhëna nga sistemet kineze të mbikëqyrjes që tregojnë një rritje të konsiderueshme të sëmundjeve të frymëmarrjes tek fëmijët në Kinën veriore.

Për këtë, OBSH theksoi një ditë më parë se i kishte bërë kërkesë zyrtare Pekinit për më shumë të dhëna.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shpërthimi fatal për babë e bir në Lushnje, a keni siguri në vendin tuaj të punës?×

Lajmi i fundit

Zaloshnja: Aftësia për shlyerjen e borxhit publik, Shqipëria e fundit në rajon

Zaloshnja: Aftësia për shlyerjen e borxhit publik, Shqipëria e fundit në rajon