POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Kinë/ Qeveria detyron besimtarët myslimanë të konsumojnë mish derri dhe alkool

Foto ilustruese

Kinë-Autoritet kineze kanë detyruar besimtarët myslimanë të hanë mish derri dhe të konsumojnë alkool. Banorët në prefekturën autonome të Ili Kazah, treguan se ishin ftuar në darkën kineze të Vitit të Ri ku u shërbye mish derri dhe alkool.

Zyrtarët kinezë kërcënuan se do t'i dërgonin në 'kampet e ri-arsimimit' ata që do të refuzonin të merrnin pjesë në këtë darkë, thuhet në një raport të Radio Azia e Lirë.


Fotografitë e publikuara më vonë treguan një zyrtar kinez në qytetin Yining që vizitonte familjet myslimane dhe shpërndante mish derri të papërpunuar, në prag të Vitit të Derrit.

Media britanike 'Independent' shkruan se njerëzit u detyruan gjithashtu të vendosnin zbukurime kineze të Vitit të Ri, si dhe fenerë të kuq jashtë shtëpive të tyre.

m.v./Shqiptarja.com
Komento

Komente

 • Fredi: 14/03/2019 10:44

  Në vendet arabe e myslime që toka plas nga të nxehtët, konsumimi i mishit dhe alkolit nuk i bën mirë organizmit dhe kjo eshte arsyeja qe nuk e praktikojnë por feja ua ka shpëlarë trutë duke rrëmbyer gjoja stafetën e profetit mahamud hahahahaha.

  Përgjigju
 • Lavdi Zotit: 08/02/2019 22:46

  Po ne fakt s'ka si mishi i derrit. Sidomos kur behet proshute eshte mishi me i mire ne Bote. Dhe fundja, Zoti i madh s'mund te kete bere gabim kur krijoi Boten e te gjitha kafshet e shpendet. AI te gjitha i krijoi qe ti sherbenin e ushqenin njeriun. Derri natyrisht eshte me mire te konsumohet ne vende te ftohta e me dimer te ashper se ne vende te ngrohta si Arabia. Ne vende te ngrohta e pa dimer, krijohen probleme, sidomos kur mungojne rregullat higjeno-sanitare qe patjeter do te kene munguar ne kohen kur ai u ndalua nga Profeti i Zotit Muhameti a.s. Ai e ndaloi perdorimin e tij per ate kohe e per ate vend, e jo per te gjithe Boten e per te gjitha kohrat. Kjo me pas u keqkuptua e u keqinterpretua me vone nga njerezit, qe si gjithmone bejne vetem gabime e vetem gabime. Mendoj se bejne nje te mire ne 7 veprime te tyre.

  Përgjigju
  • Gerti: 09/02/2019 12:17

   Te gjithe kane te drejten te besojne ose te mos besojne! Por askush te imponoje! Imponimi .me force quhet dhunim i lirise qe zoti na ka dhene te gjitheve.