Klauzola/ Ardi Veliu nuk mund të rikthehet më kurrë në polici, por përfiton trajtim të veçantë, 2 vite nën ruajtje, makinë dhe përparësi në punësim

Klauzola/ Ardi Veliu nuk mund të rikthehet më kurrë në polici, por përfiton trajtim të veçantë, 2 vite nën ruajtje, makinë dhe përparësi në punësim

Kreu i Policisë së Shtetit Ardi Veliu në mënyrë të befasishme ka vendosur të japë dorëheqjen nga detyra që i besuan rreth katër vite më parë ish ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj, sigurisht me miratimin e kryeministrit Edi Rama. Dorëheqja e Veliut është pranua nga kryeministri Rama, i cili shprehu konsiderata për punën e tij. Kryeministri Rama, në reagimin e tij, përpos të tjerave tha se Veliu “ka akoma shumë për t'i dhënë shtetit në detyra të tjera”, duke nënkuptuar mundësinë e propozimit në një pozicion tjetër. Gjithsesi, me aktin e largimit, Ardi Veliu nuk mund të bëhet më pjesë e strukturave të policisë së shtetit.

Në vitin 2014, ku u miratua ligji i ri për policinë e shtetit, u vendos një pikë e veçantë, e cila ndalon rikthimin e drejtorit të policisë në detyra të tjera në polici, pas largimit nga detyra. Pika 4 e nenit 15 të ligjit të Policinë e Shtetit parashikon që “Drejtori i Policisë së Shtetit, pas përfundimit të afatit të qëndrimit në detyrë, nuk rikthehet në strukturat e Policisë së Shtetit. Në interes të shërbimit të rendit dhe sigurisë publike ai mund të kryejë funksione të tjera këshillimore ose pedagogjike. Pas përfundimit të mandatit, ish-Drejtori i Policisë së Shtetit gëzon trajtim të veçantë, të miratuar me vendim të Këshillit të Ministrave”.

Por, nga ana tjetër, Ardi Veliu përfiton trajtim të veçantë pas largimit nga detyra e drejtorit të policisë. Më konkretisht, ish-Drejtori i Policisë do të ruhet fizikisht me shoqërues personal, për 2 vjet me radhë. Policia e Shtetit do të caktojë edhe një makinë, duke përcaktua edhe limitin e furnizimit me karburant.  Kur paraqiten rrethana që rrezikojnë jetën e tij dhe të familjes, ish drejtorit i sigurohen pjesëtarët e familjes dhe banesa, për aq kohë sa ekziston ky rrezik.

Ish-drejtori i Policisë së Shtetit, në rast sëmundjeje, brenda 2 viteve pas lirimit nga detyra, përfiton trajtim financiar nga shteti për kurim brenda apo jashtë vendit. Ish-drejtori i Policisë ka përparësi për emërimin në funksione këshillimore apo pedagogjike. Në interes të shërbimit të rendit e të sigurisë publike, Veliu mund të kryejë funksione të këshilltarit të personave që kryejnë funksione kushtetuese apo funksione të tjera këshillimore ose pedagogjike.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se në primaret e Rithemelimit ka garë të ndershme?×

Lajmi i fundit

Arilena Ara guxon në këngën e re, shfaqet pa filtra dhe e pa lyer në klipin muzikor

Arilena Ara guxon në këngën e re, shfaqet pa filtra dhe e pa lyer në klipin muzikor