Koalicion me Metën? Berisha: Do përcaktohen rregullat! Ne nuk heqim dorë nga primaret

 

Sali Berisha, i cili shpesh herë ka marrë në mbrojtje Ilir Metën, e ka bërë të qartë dhe me plot bindje se do të ketë një koalicion me Partinë e Lirisë.

"Koalicion unë vlerësoj se do të ketë. Koalicioni do përcaktojë rregullat e tij, por çfarë do jetë në këtë koalicion për Partinë Demokratike, aksionet e PD, ato të gjitha do të zgjidhen me primare. Ne nuk heqim dorë kurrsesi. Ne konsiderojmë primaret si risinë e dytë më të madhe pas vendosjes së pluralizmit politik në Shqipëri. Vendosja e pluralitetit brenda partive është fundi i kryetarokracisë, forma më e vërtetë e demokracisë brenda një partie. Për ato që jemi zotuar, ne qëndrojmë plotësisht", tha Berisha.


Lajmi kryesor:

Projektligji i PS për ish spiunët e Sigurimit të Shtetit, Berisha: Është ligj anti-Meta, bazohet në shpifje! Ne jemi për ligjin e lustracionit


A.M./KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Izraeli prej muajsh nw protesta, kwrkojnw ndalimin e reformës që kufizon kompetencat e Gjyqësorit

Izraeli prej muajsh nw protesta, kwrkojnw ndalimin e reformës që kufizon kompetencat e Gjyqësorit