Kodi i ri Zgjedhor, Meta: Këshilli Politik të realizojë ndryshimet me konsensus, mos refuzoni kërkesën e opozitës

Ilir Meta

Presidenti Ilir Meta ka reaguar pas vendimit të opozitës për të thirrur mbledhjen e Këshillit politik, nesër në orën 10:00.

Pas mbledhjes së djeshme palët dolën pa konsensus pasi pasi opozita e bashkuar kërkon lejimin e koalicioneve parazgjedhore dhe hapjen 100% të listave, ndërkohë që mazhoranca nuk i ka pranuar këto kërkesa.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Meta shkruan se është domosdoshmëri që Këshilli Politik të realizojë sa më parë ndryshimet në Kodin Zgjedhor, sipas tij me konsensus dhe duke respektuar pikë për pikë Marrëveshjen konsensuale të 5 qershorit.

"Tani që data e zgjedhjeve është dekretuar pas konsultimit me forcat politike, është domosdoshmëri që Këshilli Politik të realizojë sa më parë ndryshimet në Kodin Zgjedhor, me konsensus dhe duke respektuar pikë për pikë Marrëveshjen konsensuale të 5 qershorit.

Kërkesa legjitime dhe parimore e opozitës për të kërkuar ekspertizën e ODIHR nuk duhet refuzuar.

Zgjedhjet e lira dhe të ndershme janë domosdoshmëri absolute për çeljen e negociatave", shkruan Meta.

D.P./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A jeni dakord me pragun elektoral 1% ashtu siç propozon opozita parlamentare?

Komento

Komente

 • Ilo: 16/09/2020 07:29

  Kesvhilli politik ti shohevpretendimrtve ish opozites sipaa ligjit dhe kushetutes dhe nese nuk ka konsensus nw p... Palo hajdut qe quhet President.

  Përgjigju
 • meri: 15/09/2020 22:55

  GJARPER.....

  Përgjigju
 • Niku: 15/09/2020 22:12

  Presidentit hajdut nuk di cfare te beje,vec te nxierri jashteqitje nga goja.

  Përgjigju
 • Haha: 15/09/2020 21:24

  Koha nuk pret hajduti Meta flet

  Përgjigju
 • HAJDUTI: 15/09/2020 18:41

  NJERIU MË i KORRUPTUAR i Shqipris ILIR PIS META HAJDUT KRIMINEL INJORANT. E KY PIS BUR NJERIU MË I URYER I SHQIPTARVE DEL E NA JEP RECETA SE ÇFAR DUHET TË BËJ MAZHORANCA. NË NJË KOH QË MAZHORANCA SE PJERTH FARE KTË MONSTËR ME EMTIN ILIR KAK META.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Ngjarja në Elbasan, Balla: Policia bëri gjithçka mundi dhe ashtu siç duhej