Kombëtarja mbyll Europianin 2024/ Flasin protagonistët! Broja: Do kisha dashur të isha titullar me Spanjën! Gjimshiti: Na duhej pak fat

Kombëtarja mbyll Europianin 2024/ Flasin protagonistët! Broja: Do kisha dashur të isha titullar me Spanjën! Gjimshiti: Na duhej pak fat

Armando Broja ne ndeshjen kunder Spanjes, Euro 2024

Kombëtarja shqiptare humbi 0-1 ndaj Spanjës në ndeshjen e tretë dhe të fundit për Grupin B të Euro 2024 mbrëmjen e  24 qershorit, dhe me vetëm një pikë është zyrtarisht e eliminuar nga "Gjermani 2024". 

Deklaratat e Lojtarëve dhe trajnerit pas ndeshjes

Sulmuesi i kombëtares Armando Broja: Kam pasur dy ose tre raste për të shënuar, por një prej tyre ishte një mundësi e shkëlqyer. Më vjen shumë keq që nuk munda ta bëja. Do të kisha dashur të isha titullar në këtë lojë - kam luajtur kundër Spanjës më parë.

Spanja është një nga skuadrat më të forta në botë dhe nuk ishte e lehtë për ne. Patëm disa raste në këtë lojë, por i humbëm. Gjithsesi, jam krenar për mënyrën se si luajtëm sot. "

Armand Broja 

Trajneri Sylvinho: "Jam krenar për lojtarët e mi. Është vetëm hera e dytë në këtë kompeticion. Arritëm të garojmë kundër tre ekipeve të mëdha. Spanja është një ekip super i fortë me lojtarë teknikë në mes dhe lojtarë të shpejtë nga jashtë. Ne nuk e kemi parë këtë nga Spanja vitet e fundit. Ata janë vërtet taktikë dhe me të vërtetë të shpejtë, dhe mbrojnë shumë mirë në tranzicion.Janë një ekip masiv dhe kandidatë për të fituar gjithçka. 

Duhet të falënderoj të gjithë lojtarët e mi për paraqitjet e tyre. Nuk ishte e lehtë kundër Spanjës.

 Kam qëndruar orë të tëra pa gjumë duke menduar për këtë turne, por ne konkurruam në një nivel të lartë dhe Shqipëria do të jetë krenar. Ne duhet të mësohemi të luajmë në turne si ky. Mund të kishim humbur me katër ose pesë gola kundër të gjitha këtyre skuadrave, por ne nuk e lejuam dhe jam krenar për këtë.

Ne kemi shumë lojtarë të rinj të mirë. Shqipëria ka një të ardhme të madhe. Nuk dua të përmend emrat, por Shqipëria ka disa lojtarë shumë të mirë dhe jam i lumtur për këtë."

Trajneri Sylvinho

Kapiteni Berat Gjimshiti: Gjithçka është e mundur në futboll dhe, me pak fat, mund të kishim bërë më shumë. Në përgjithësi, do ta konsideroja një paraqitje pozitive në këtë turne. Por duhet të mësojmë nga ajo që bëmë. gabim. Zëvendësimet që bëmë në pjesën e dytë na dhanë më shumë forcë në sulm. Muçi, Broja dhe Hoxha dhanë më shumë ndikim në sulm. Ata ndryshuan lojën”

Me Spanjën nuk ishte një lojë e lehtë. Bëri shumë presion mbi ne, ata luajtën futboll të mirë dhe patën më shumë raste se ne në pjesën e parë. Gjatë pjesës së dytë ne luajtëm më mirë dhe patëm raste, kështu që do të thoja se e merituam të paktën një barazim në këtë lojë”.

Kapiteni Berat Gjimshiti

Ylber Ramadani: “Nuk ishte e lehtë të luash kundër Spanjës, ata luajtën me një numër nëntë fals në sulm. Ata gjithmonë vinin pas meje, nuk ishte e lehtë për mua. Ndihem krenar për ekipin tim, për vendin tim, për atë që bëmë në këtë turne. Luajtëm futboll të mirë, treguam kulturë në tribuna, në qytete dhe duhet të vazhdojmë kështu për më shumë në të ardhmen. 

Ne bëmë gjithçka, veçanërisht në pjesën e dytë, për të marrë diçka nga kjo lojë, por ishim të pafat në disa momente. Jam krenar për ekipin tim për atë që bëri sonte dhe në këtë turne”.

Ylber Ramadani

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Kukës/ Pas 25 vitesh emigrim rikthehet në atdhe me gruan çeke: Më pëlqen Shqipëria, natyra e ushqimet

Kukës/ Pas 25 vitesh emigrim rikthehet në atdhe me gruan çeke: Më pëlqen Shqipëria, natyra e ushqimet