Komisionerët Publikë kërkojnë pezullimin njëvjeçar të prokurorit Erjon Shqarri

Komisionerët Publikë kërkojnë pezullimin njëvjeçar të prokurorit Erjon Shqarri

Prokurori Erjon Shqarri

Komisionerët Publikë kërkojnë pezullimin njëvjeçar të prokurorit të Vlorës, Erjon Shqarri. Këtë kërkesë Komisionerët Publikë e kanë dërguan në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit në Gjykatën  Kushtetuese.

Shqarri më herët është konfirmuar në detyrë gjatë vettingut nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit. Komisionerët kërkojnë ndryshimin e vendimit të KPK dhe pezullimin e Shqarrit si dhe detyrimin që ai të ndjek programin e trajnimit sipas kurikulave të miratuara nga Shkolla e Magjistraturës.

Erjon Shqarri e ka nisur karrierën në sistemin e drejtësisë në vitin 2003 si oficer i Policisë Gjyqësore. Ai u emërua prokuror në Prokurorinë e Tropojës në vitin 2015 dhe prej vitit 2016 e ushtron funksionin në Prokurorinë e Vlorës.

G.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Këshilli Bashkiak miraton projektin e ri “Ecole 24”: Kurse falas në teknologji për të rinjtë

Këshilli Bashkiak miraton projektin e ri “Ecole 24”: Kurse falas në teknologji për të rinjtë