Komisioneri për të dhënat personale, Besnik Dervishi në garë për gjyqtar të Kushtetueses, kërkon konfirmim nga KED

Komisioneri për të dhënat personale, Besnik Dervishi në garë për gjyqtar të Kushtetueses, kërkon konfirmim nga KED

Besnik Dervishi dhe Gjykata Kushtetuese

Besnik Dervishi, Komisioner për të Drejtën e Informimit dhe Mbrojtjen e të Dhënave Personale, mund të jetë një prej anëtarëve të rinj të Gjykatës Kushtetuese. Dervishi është futur në garë për tu bërë anëtar i institucionit më të lartë të drejtësisë në vend.

Report Tv mëson se ai ka depozituar kërkesën pranë KED, këshillit të emërimeve në drejtësi duke kërkuar konfirmimin në postin e gjyqtarit kushtetues. Dervishi kandidon për të zënë vendin e gjyqtarit Përparim Kalo, mandati i të cilit tashmë ka mbaruar.

Kush është Besnik Dervishi

Besnik Dervishi, i lindur në Tiranë më datë 04.08.1963, ka përfunduar studimet në Fakultetin Juridik në vitin 1986. Në karrierën e tij, z. Dervishi ka zhvilluar profesionin e gjyqtarit, avokatit dhe ka kryer detyrën e Prefektit, Sekretarit të Përgjithshëm dhe Zv/ministrit.

Gjatë viteve 2005 – 2009, z. Dervishi është zgjedhur Deputet i Kuvendit të Republikës së Shqipërisë.

Në vitet 2002 – 2003, z. Dervishi  ka mbajtur postin e Ministrit të Rregullimit të Territorit dhe Turizmi

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Emili: 04/05/2022 09:58

  shume i pergatitur e meriton plotesisht te jete ne ate Gjykate.

  Përgjigju
 • Soni: 30/04/2022 17:35

  Respekte z. Dervishi, dhe suksese! Nje personalitet i shkelqyer per Gjykates Kushtetues.

  Përgjigju
  • Ariu: 30/04/2022 17:50

   Ik mor pallosh, ky është një hajdut e një injorant i vetëkënaqur. Vemje komuniste.

 • Albi: 30/04/2022 14:23

  Ky eshte njeri nga drejtuesit me te paafte, qe ka sot administrata e socialisteve te rilindjes. Nuk eshte i afte te drejtoje nje institucion, pale aftesi te jete gjyqtar i kushtetues. Ky nuk njeh dhe as nuk e rruan per ligjet qe ka per detyre te zbatoje sot ne postin ku eshte.

  Përgjigju
 • Rrapo: 30/04/2022 13:10

  Ne cv zoti gazetar dhute te shtini dhe faktin qe ka qene edhe gjyqtar edhe me heret, ne kohen e komunizmit. Dhe te pakten nese jeni vertete te paanshem publikojeni komentin. Tung

  Përgjigju
 • Zhei: 30/04/2022 12:50

  Ky per gjyqtar eshte turpi i kesaj qeverie ajdut me cizme po pse nuk e hetoni nje here ku i gjeti hotelin ne dhermi ku e gjeti mira hektar tok ne dhermi ku i gjeti shtepite ku i gjeti leket per pallate po pse keta kusar e komunista do te vene ne gjyqtar o ked mo e pranoni kete kusar se eshte vemje

  Përgjigju
  • Fiu: 30/04/2022 18:54

   Nuk e ke keq. Kur ishte Prefekt i Vlorës ja vunë njëherë tritolin poshtë makinës, me shumë mundësi për zullumet e tokave në dhërmi ja kanë vënë.

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të miratohet ligji për amnistinë fiskale deri në 2 milionë euro?×

Lajmi i fundit

John

Ekskluzive/ SPAK kërkon t’i sekuestrojë pasurinë, flet për Report Tv Bektash Shtëpënja: E kam vënë nga puna me autokombanjë, jam paguar në të zezë