Komisionet Hetimore, PS: 'Becchetti' bie ndesh me Kushtetutën, dëmton interesat e Shqipërisë në proceset juridike

 

Për Partinë Socialiste ngritja e Komisionit Hetimor për çështjen "Becchetti" bie ndesh me interesat e Shqipërisë dhe me Kushtetutën e vendit.

"Lidhur me qëndrimin tonë për ngritjen e komisioneve hetimore. Njëra prej kërkesave bie në kundërshtim me vendimin e Gjykatës Kushtetuese pasi bie ndesh me Kushtetutën dhe interesin e Shqipërisë pasi është në procese gjyqësore. Interesi më i madh është interesi i Shqipërisë.

Shqipëria duhet të vazhdojë të mbrojë interesat e saj dhe ky ka qenë një sugjerim i Avokatit të Shtetit, i cili kërkon që kjo çështje të shtyhet dhe sapo Shqipëria të ketë ecur në procesin juridik dhe më pas mund të ngremë edhe këtë komision hetimor", tha në një prononcim për mediat kreu i Grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla.


Lajmi kryesor:

Kërkesa e PD për 3 komisionet hetimore, mazhoranca nuk do të votojë 'Bechettin', votë pro '25 prillit' dhe 'inceneratorëve' me ndryshim objekti


K.T./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që opozita të dalë me një kandidat të përbashkët në zgjedhjet e ardhshme vendore?×

Lajmi i fundit

Tifozët e Kombëtares unikë, sfidojnë shiun dhe këndojnë për ngjyrat kuqezi

Tifozët e Kombëtares unikë, sfidojnë shiun dhe këndojnë për ngjyrat kuqezi