Komisioni gjerman i vaksinave: AstraZeneca, jo efektive mbi 65 vjeç

Komisioni gjerman i vaksinave: AstraZeneca, jo efektive mbi 65 vjeç

Në një kohë që kompania AstraZeneca është përfshirë nga polemika të shumta, në lidhje shpërndarjen e dozave të saj. Komisioni gjerman i vaksinave, ka bërë sot publik një rekomandim që vaksina e AstraZeneca të mos u jepet personave mbi 65 vjeç.

Sipas deklaratës, studimi është bërë nga Komiteti i Përhershëm i Vaksinimit në Institutin Robert Koch dhe ata kanë zbuluar se nuk ka të dhëna të mjaftueshme për efektivitetin e vaksinës për këtë grupmoshë.

"Nuk është e mundur të bësh një deklaratë për efektivitetin e vaksinës AstraZeneca tek njerëzit mbi 65 vjeç", tha deklarata.

AstraZeneca po përdoret për vaksinimin e qytetarëve britanikë, ndëkohë që më 29 Janar pritet të marrë edhe miratimin nga EMA.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

 Gara për Tiranën/ Bejko: Me Këlliçin kemi qenë brenda një PD-ja, Berisha na ndau

Gara për Tiranën/ Bejko: Me Këlliçin kemi qenë brenda një PD-ja, Berisha na ndau