Zgjedhjet e pjesshme vendore/ KQZ përcakton anëtarët e partive në KZAZ-të! PS 3 anëtarë, PD 2 dhe LSI 1! Anëtari i shtatë hidhet me short

Në mbledhjen e sotme të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve u përcaktuan mënyra se si do të konstituohet Komisionet Zonale të Administrimit Zgjedhor në 6 bashkitë ku do të kryhen zgjedhjet e pjesshme vendore. Duke qenë se kryetarët e zgjedhjeve do të kenë vazhdimin e mandatit të vitit 2019, dhe mandati i tyre përfundon në vitin 2023, pra nuk është mandat i plotë, do të zbatohet formula që është aplikuar në zgjedhjet që janë bërë në vitin 2019.

Pra ndarja e anëtarëve do të jetë si më poshtë: PS 3 kandidatura si e vetmja parti e shumicës parlamentare; PD 2 dhe LSI 1 anëtar si parti të opozitës parlamentare. Partitë e tjera të opozitës parlamentare PDIU dhe PSD nuk do të kenë përfaqësues.

Anëtari i shtatë u hodh me short, ndërmjet Partisë Demokratike dhe Partisë Socialiste.  Në zgjedhjet vendore të 6 marsit, në Bashkinë e Vorës, Partia Demokratike do të ketë në KZAZ-në me numër 26 edhe anëtarin e shtatë, pra në total tre anëtarë sa edhe mazhoranca socialiste. Gjatë shortit, rezultoi se Partia Demokratike do të zgjidhte anëtarin e shtatë në KZAZ-në me numër çift.

"Nga shorti del KZAZ me numër cift, që do të thotë se PD ka të drejtë të propozojë anëtarin e shtatë në KZAZ çift, tek KZAZ nr 26 Bashkia Vorë. Ndërsa në dy bashkitë e tjera, Bashkia Dibër KZAZ 19 dhe Bashkia Rrogozhinë KZAZ 43, anëtari i shtatë do propozohet nga PS”, tha sekretari i KQZ.

KQZ vendosi gjithashtu se PS do të propozjë Sekretarin në KZAZ ku zv. kryetari do të jetë i PD  dhe PD do të propozjë Sekretarin në KZAZ ku zv. kryetari do të jetë i PD.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e organizoi Shqipëria finalen e Conference League?×

Lajmi i fundit

John

Vendimi/ Qeveria, 3 mld lekë garanci sovrane për bizneset që tregtojnë produktet e shportës, të rriten rezervat ushqimore! Shteti, garant për 60% të vlerës