'Apple' ka një njoftim të rëndësishëm për të gjithë përdoruesit: Përditësoni pajisjet pasi rrezikoheni nga hakerët!

'Apple' ka një njoftim të rëndësishëm për të gjithë përdoruesit: Përditësoni pajisjet pasi rrezikoheni nga hakerët!

Foto ilustruese

Kompania Apple këshillon përdoruesit që të përditësojnë menjëherë pajisjet e tyre iPhone, iPad dhe Mac pasi një e metë në sistemin e sigurisë mund të lejojnë hakerët që të marrin kontrollin e plotë të pajisjeve të tyre.

Apple bëri me dije se kompania është njoftuar për disa raste ku hakerët po abuzojnë me të metën në sistem për të sulmuar përdoruesit.

Përditësimi i sistemit u lëshua në mesin e javës nga gjiganti i teknologjisë, me qëllim që të rregullohej “dobësia” që hakerët po e shfrytëzonin.

“Apple është në dijeni për këtë problem që mund të jetë shfrytëzuar në mënyrë aktive”, tha kompania amerikane.

Megjithatë, Apple nuk tregoi nëse kishte informacion lidhur me shkallën e kësaj ndërhyrjeje nga hakerët. E meta e gjetur nënkuptonte se hakerët kishin mundësi të merrnin kontrollin e pajisjeve, duke pasur qasje në çdo të dhënë apo aftësi të pajisjeve.

Përditësimi është lëshuar për iPhone-ët, iPad-ët dhe kompjuterët Mac.

D.GJ/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)