Konsensusi për Presidentin, ‘Rithemelimi’ kundërshton: Zgjidhja është tallje! Alibeaj nuk është mandatur nga askush

 

Luçiano Boçi, i cili sipas Komisionit të Rithemelimit të Berishës është mandatuar për negociatat për presidentin me opozitën, i konsideron false bisedimet mes Partisë Socialiste dhe Enkelejd Alibeajt. Sipas tij Balla dhe Alibeaj procesi është një tallje.

“Zgjidhja është ‘sui generis’. Dikush nga mazhoranca ka propozuar se opozita mund të ketë kandidat në tre raundet e para, ndërsa në raundet e tjera nuk mund të ketë. Mazhoranca që I ka votat e ruan propozimin e saj për raundet e katërt dhe të pestë. Pse duhet të ndërtojmë një proces të tillë tallës?”, tha ai teksa e vë theksin edhe te fakti që Alibeaj nuk është mandatuar nga asnjë institucion i Partisë Demokratike.

“Nga ana tjetër Kushtetuta e thotë qartë se negociatat janë tërësisht politike, jo të gruvepe parlamentare. Balla, Gjiknuri dhe Spiropali janë të mandatuar nga partia ndërsa Alibeaj nuk ka asnjë mandate të dhënë nga partia apo grupi parlamentar”, tha Boçi.


Lajmi kryesor:

Presidenti, palët arrijnë dakordësinë! Opozita propozon emër për 2 raundet e ardhshme, pastaj PS! Alibeaj dorëzohet para qëndrimit të të gjitha grupeve! 'Rithemelimi': Tallje e Ramës


K.T./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Në Shqipëri do të prodhohen municione për Ukrainën, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Dy kosovarë shpëtojnë burrin e dehur nga mbytja pasi ra në lumë

Dy kosovarë shpëtojnë burrin e dehur nga mbytja pasi ra në lumë