Koncert me këngë të vjetra instrumentale në Korçë

Tingujt instrumental dhe muzika klasike e kompozitorëve më të njohur erdhën në edicionin e katërt të koncertit “100 vjet muzikë Kult”.

Koncerti u organizua në teatrin “Andon Zako Çajupi” në Korçë, nën drejtimin e dirigjentit Eno Koco.

 “Vërtet Korça ka një traditë të mrekullueshme.  Është muzikë klasike. Është kjo që përfaqëson dhe mund ta luash në tërë botën sepse është muzikë e pëlqyeshme, intelektuale e një niveli elitar. Këtë rradhë nuk kemi patur këngëtarë, në të kaluarën kemi patur dhe këngëtarë. Këtë rradhë kemi instrumentistë, kemi një violiniste shumë të mirë korçare Stela Bello”.- tha Eno Koco.

Koncerti “100 vjet muzikë Kult”, përmbushi edhe në këtë edicion qëllimin e tij në promovimin e muzikës së vjetër klasike që u duartrokit nga publiku artdashës.

M.Q./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Osmani mirëpret thirrjen e ShBA-së ndaj Serbisë për të tërhequr trupat ushtarake rrotull kufirit

Osmani mirëpret thirrjen e ShBA-së ndaj Serbisë për të tërhequr trupat ushtarake rrotull kufirit