Koncesioni për aeroportin e Rinasit/ Balluku në Kuvend: Situata në aviacion prej COVID shumë e vështirë, duhet respektuar angazhimi i koncesionarit i ri

 

Në rast se bota do të çlirohet nga COVID-19 këtë verë atëherë fluksi që ishte i fluturimeve do të rikthehet në situatën si ishte para pandemisë vetëm në vitin 2025. Nëse kjo nuk ndodh dhe N kjo verë do të digjet për Evropën dhe do të kalojmë në kushte kur situatën e para pandemisë do të kemi vetëm në vitin 2029.

Deklaratën e bërë në fjalën e saj në Kuvend, ministrja e Infrastrukturës Belinda Balluku teksa foli për koncesionin e ri për Aeroportin e Rinas.

Për këtë arsye sipas saj në këto momente duhet respektuar i gjithë guximi i koncesionarit.

Ballaku tha gjithashtu se me kalimin nga kinezët te kompania 'Kastrati Group' parashikohet që të bëhet një investim prej 99 milionë eurosh, investime që do të shtojnë shërbimet dhe rrisin sigurinë.

Ballaku u shpreh se në këtë kontratë është vendosur me nene përkatëse penalitetet në vlerë monetare e deri në heqje të së drejtës së koncesionit ndaj shoqërisë, nëse nuk realizon angazhimet e marra në kontratë.


Lajmi kryesor:

Kuvendi/ Denaj: Një vit i vështirë, ndihmuam bizneset e vogla! Aeroporti i Rinasit, Balluku: Situata në aviacion prej COVID e vështirë, duhet respektuar angazhimi i koncesionarit të ri


K.T./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shpërblim 5 mijë lekë për pensionistët, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Ukrainë: 443 të vrarë dhe 1295 fëmijë të plagosur që nga fillimi i luftës

Ukrainë: 443 të vrarë dhe 1295 fëmijë të plagosur që nga fillimi i luftës