Konferenca kundër terrorizmit, Gjonaj: Shqipëria përkrah aleatëve strategjikë

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj në konferencën kundër terrorizmit në Paris

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj ndodhet në Francë, teksa ka marrë pjesë edhe në konferencën kundër terrorizmit ”No money for terror” në Paris, e organizuar nga Presidenti i Francës, Emmanuel Macron.

Në fjalën e mbajtur prej saj, Ministrja Gjonaj vuri theksin te mbështetja e vendosur e dhënë nga Shqipëria në luftën globale kundër terrorizmit, përmes pranisë së saj përkrah aleatëve tanë në zonat e krizës, si dhe te masat konkrete legjislative dhe institucionale të ndërmarra nga qeveria shqiptare për parandalimin dhe hetimin e fenomenit të ekstremizmit dhe terrorizmit.

Përfshirja e Shqipërisë në strukturat dhe rrjetet ndërkombëtare ka bërë tashmë një nivel të lartë shkëmbimi të informacionit lidhur me terrorizmin dhe financimin e tij.

Mbetet ende shumë per t’u bërë për të siguruar rezultate efektive në sfidat e përbashkëta në luftën kundër terrorizmit dhe financimit të tij. Rritja e nivelit të brendshëm të bashkëpunimit mes autoriteteve kombëtare ligjzbatuese në shkëmbimin e informacionit dhe kryerjen e veprimeve – pavarësisht varësisë hierkarkike – është një faktor kyç për maksimizimin e rezultateve.

Etilda Gjonaj, ministrja e Drejtësisë

Sipas saj, një rol të rëndësishëm në luftën kundër financimit ka edhe sektori privat, i cili duhet të ndërgjegjësohet dhe të mbahet përgjegjës në rast shkeljeje të legjislacionit për pastrimin e parave. Në përfundim të fjalës së saj, Ministrja theksoi rëndësinë që kanë proceset integruese në BE në forcimin e bashkëpunimit dhe rezultatet në luftën kundër krimit. Për këtë qëllim, ajo vlerësoi:

Është e rëndësishme mbështetja e Shteteve anëtare të BE dhe të republikës Franceze në vecanti në hapjen e procedurave të aksesimit të Shqipërisë në hapësirën e përbashkët europiane.

Etilda Gjonaj, ministrja e Drejtësisë

( Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj  në konferencën kundër terrorizmit, mbajtur në Paris)

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Diku: 27/04/2018 15:39

  E kaluam klasen me zbatimin e drejt te reformes po na marin me sy te mire nderkombetaret.

  Përgjigju
 • Xhejn: 27/04/2018 15:38

  Ka lezet kur ven kto figura dhe na perfaqesojn se deri dje na vente Manjani.

  Përgjigju
 • Anduel: 27/04/2018 15:34

  Mjafton te permendim reformen ne drejtesi qe kjo zonja po zbaton dhe tregojm sa afer europes jemi

  Përgjigju
 • Mandi: 27/04/2018 15:34

  Syt nga MD i ja europa qe per hir te se vertetes po ecen mire

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Përçarja e PD mes Berishës dhe Bashës, mendoni se garanton fitoren e PS në 6 bashkitë?×

Lajmi i fundit

John

Situata nga moti në Dibër, prefekti i Dibrës për Report Tv: Të gjitha akset të kalueshme, energjia është rikthyer në Ostren dhe Kalanë e Dodës