Konflikt i armatosur mes dy grupe emigrantësh në kufirin serbo-hungarez, një i plagosur

Konflikt i armatosur mes dy grupe emigrantësh në kufirin serbo-hungarez, një i plagosur

Ditën e djeshme, 24 nëntor, në orët e mbrëmjes në afërsi të qytetit të Horgos, ka ndodhur një konflikt i armatosur mes dy grupeve të emigrantëve. Një operacion i policisë serbe, mëngjesin e sotëm ka arrestuar vetëm disa emigrantë që ishin të përfshirë, ndërsa një i ri i qëlluar me plumb në gjoks është gjetur në një kamp informal.

Sipas mediave serbe, autoritetet spekulojnë se bëhet fjalë për një konflikt të armatosur mes trafikantëve që veprojnë pranë kufirit me Hungarinë, raportojnë mediat e huaja.

"Dy grupe emigrantësh u përleshën në Horgosh, duke qëlluar me armë në drejtim të njëri-tjetrit në orët e hershme të mbrëmjes", njoftoi portali i internetit i Vojvodinës Szabad Magiar Szo (SMZ), duke deklaruar se "forcat e policisë po mbërrijnë" në vendbanim.

Sipas banorëve të zonës gjatë gjithë natës janë dëgjuar të shtëna ndërsa përgjatë rrugës kryesore të Khorgos, që të çon në kufirin me Hungarinë, ka pasur emigrantë të armatosur me kallashnikov.

Është publikuar një video nga një kamerë vëzhgimi në rrugën “Bela Bartoka”, pas orës 19:00 ku shihen rreth 15 persona me kapuç, disa prej të cilëve mbajnë “Kallashnikov”, duke ecur përgjatë trotuarit “pak para orës 18:00”.

Është transmetuar edhe një video nga grupi në Facebook “Horgos, vendi im” (Horgos A Mi Falunk), në të cilën dëgjohen disa breshëri armësh në qendër të vendbanimit.

Shefja e postës lokale, Olga Stojanoviq, tha për SMZ se disa policë kanë mbërritur në fshat në mbrëmje dhe kanë njoftuar se të premten, më 25 nëntor, do të fillojnë me mbledhjen e nënshkrimeve për një peticion që kërkon thirrjen e një kuvendi të jashtëzakonshëm të qytetarëve.

“Banorët kanë raportuar se pjesa më e madhe e vendbanimit ka qenë e qetë rreth orës 21:00, por të tjerë thonë se policia ka mbërritur vazhdimisht në vendbanim në orën 21:30. Rreth asaj kohe është mundur të shihet një grup prej 50 emigrantësh”, mësohet se nga qytetarët është marrë informacion se të shtëna “janë dëgjuar vazhdimisht rreth orës 22:30”, tha Olga.

Emigrantët kryesisht qëndrojnë në rrugën Bela Bartoka, në rrugën që të çon në kufirin me Hungarinë.

“Banorët janë të frikësuar dhe thonë se ndihen sikur në vendbanim është krijuar një ushtri tjetër, sikur tashmë po marrin pushtetin, duke u pushtuar vendlindjen”, pohon SMZ, duke theksuar se “banorët janë të frikësuar dhe të zemëruar sepse askush nuk ua merr. ata seriozisht”.

Një javë më parë është mbajtur një takim në Horgosh, ku qytetarët “e kanë bërë të qartë se në fshatin kufitar ka mijëra emigrantë, krimi po lulëzon dhe nuk ka polici në fshat”, ku dy ditë pas kësaj dy policë patrulluan në qendër të vendbanimit dhe se "ata nuk u panë më pas" dhe "gjithçka u kthye si ishte".

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Primaret e Berishës nxorën kandidatët më të mirë për 14 majin?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto