'Konkurrenca e fortë kërkon një diplomaci të zgjeruar’, Joe Biden në përpjekje negocimi me Kinën

SHBA dhe Kina kanë rënë dakord në parim që Presidenti Joe Biden dhe Preidenti Xi Jinping do të zhvillojnë një takim virtual para fundit të vitit, pjesë e një përpjekjeje për të siguruar stabilitet në një nga marrëdhëniet më pasuese dhe të trazuara në botë.

Marrëveshja paraprake ishte një rezultat i një takimi të zgjatur, 6 orësh midis këshilltarit të sigurisë kombëtare të Biden, Jake Sullivan dhe diplomatit të lartë të Kinës, Yang Jiechi. Dt përfaqësuesit u takuan në Zvicër për bisedime që prekën fushat e bashkëpunimit dhe mosmarrëveshjeve pasi tensionet midis dy vendeve të tyre janë rritur ditët e fundit mbi Tajvanin.

Pekini ka dërguar një numër rekord avionësh luftarakë në hapësirën ajrore të Tajvanit javën e kaluar, duke shkaktuar paralajmërime të mprehta nga Sekretari i Shtetit Tony Blinken dhe zyrtarë të tjerë të lartë të administratës Biden në lidhje me potencialin e destabilizimit dhe llogaritjes së gabuar.

Qëllimi kryesor i takimit, tha zyrtari i lartë i administratës, ishte përmirësimi i komunikimit midis dy gjigantëve globalë dhe shmangia e keqkuptimeve të panevojshme, me mendimin se "kjo konkurrencë e fortë ... kërkon vërtet diplomaci të zgjeruar". Takimi i planifikuar midis Biden dhe Xi, i cili krijoi një marrëdhënie vite më parë kur ata ishin nënkryetarë të vendeve të tyre, do të jetë një hap i rëndësishëm drejt këtij qëllimi, tha zyrtari.


Lajmi kryesor:

Vijojnë tensionet në detin jugor të Kinës, nëndetësja e SHBA-ve me 50 marinarë goditet nga një objekt i paidentifikuar


G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kush i fiton zgjedhjet e pjesshme vendore të 6 marsit?×

Lajmi i fundit

John

I ftohti polar i lë vendin shiut! Mos dilni nga shtëpia pa marrë çadrën...parashikimi i motit për sot