Konsumoni boronica, ja sëmundjet që parandalojnë

Konsumoni boronica, ja sëmundjet që parandalojnë

Boronicat janë fruta me veti ushqyese dhe shumë të shëndetshme për organizmin e njeriut. Sipas studimeve që janë bërë rreth këtij fruti, ekspertë të shumtë sugjerojnë se konsumimi i boronicave në dietën tuaj të mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe diabetit të tipit 2.

Përveç këtyre vetive ato gjithashtu mund të ndihmojnë në forcimin e kujtesës.

Sipas raportimeve nga mediat amerikane sugjerohet se një konsum i lartë i boronicave mund të ndihmojë edhe në ruajtjen  e balancës së një peshe të shëndetshme trupore.

Madje në një eksperiment të bërë midis dy binjakëve të shëndetshëm rezultoi se binjaku që hante më shumë boronica kishte masë më të ulët të yndyrës së trupit sesa ai që hante më pak.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Nutricionistja Gerta Veliu për ‘Klinika 24’: Si duhen bindur fëmijët e vegjël që të hanë të gjitha ushqimet? Ja shembulli i Norvegjisë

Nutricionistja Gerta Veliu për ‘Klinika 24’: Si duhen bindur fëmijët e vegjël që të hanë të gjitha ushqimet? Ja shembulli i Norvegjisë