Konsumoni shumë kafe? Ja dëmet që shkakton në shëndetin tuaj

Konsumoni shumë kafe? Ja dëmet që shkakton në shëndetin tuaj

Kafe

Kafeja ka një ndikim pozitiv në organizmin tonë nëse e konsumojmë aq sa duhet dhe kjo është e vërtetuar dhe shkencërisht. Mirëpo nuk mund të themi të njëjtën gjë nëse ju e konsumoni më shumë se sa duhet atë. 

Të pirit shumë kafe i shkaktoni dëme serioze shëndetit tuaj si: rrahje të çrregullta të zemrës, pagjumësi, rritjen e tensionit si dhe marramendjen. 300- 400 mg kafe ësht e mjaftueshme, duke mos e kaluar këtë limit ju  evitoni shumë probleme shëndetësore.

Kafeina klasifikohet si simulant pasi rrit adrenalinën në trupin tuaj. Nëse e përdorim atë në sasi të vogla do të ndihemi më të relaksuar, më të fokusuar, ndërsa në sasi të mëdha mund të shkaktojë stresin dhe të shfaqë probleme me gjumin.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Marrëveshja SHBA-Kanada, synon t'i japë fund kalimeve të emigrantëve mes të dy vendeve

Marrëveshja SHBA-Kanada, synon t'i japë fund kalimeve të emigrantëve mes të dy vendeve