Korçë/ Arrestohen në flagrancë 3 roje, vodhën karburant tek TAP-I (Emrat)

Korçë/ Arrestohen në flagrancë 3 roje, vodhën karburant tek TAP-I (Emrat)

Nafta e sekuestruar në Korçë

3 persona janë arrestuar në flagrancë nga Policia e Korçës, pasi kanë dyshohet se kanë vjedhur karburant në ambientet e gazsjellësit “TAP”.

Dy persona të tjerë janë proceduar penalisht, si edhe 1500 litra naftë janë sekuestruar.

Njoftimi i plotë:

Finalizohet me sukses operacioni i koduar “DIEZEL 6”.

Arrestohen në flagrancë nga Policia, tre roje të një Shoqërie Private të Ruajtjes e Sigurisë Fizike, të cilët duke shpërdoruar detyrën, dyshohet se kanë vjedhur karburant në mjetet e gazsjellësit “TAP”.

Procedohen penalisht edhe dy shtetas të tjerë për veprën : “Përvetësimi i parave ose mallrave që rrjedhin nga vepra penale”.

Sekuestrohet një sasi prej 1500 litra naftë.

Specialistët e Sektorit për Krimin Ekonomik-Financiar, në Drejtorinë Vendore të Policisë Korçë, në kuadër të operacionit të koduar “Diezel 6” bënë kapjen dhe arrestimin në flagrancë të shtetasve:

· Kastriot Gurra, 50 vjeç, banues në fshatin Backë-Skrapar.

· Sandri (Sajamit) Tërpollari, 32 vjeç, banues në fshatin Ravonik-Korçë.

· Sali Tërpollari, 60 vjeç, banues në fshatin Backë-Skrapar (nenet 135, 248 dhe 25 të Kodit Penal).

Pasi këta shtetas në bashkëpunim midis tyre duke qenë të tre me detyrë roje pranë një Shoqërie Private të Ruajtjes dhe Sigurisë Fizike të Gazsjellësit TAP në vëndin e quajtur ''Qafa e Martës'' në fshatin Shtyllë, dyshohet së kanë shpërdoruar detyrën, duke vjedhur një sasi prej 1500 litra karburant (naftë) nga mjetet e rënda që kishin në ruajtje.

Në vijim të hetimeve lidhur me këtë rast filloi procedimi penal në gjendje të lirë edhe ndaj dy shtetasve:

· L.H, 43 vjeç, si edhe

· E.D, 22 vjeç, të dy banues në fshatin Belorta-Korçë (neni 287/b i Kodit Penal) sepse këta shtetas kanë blerë këtë sasi nafte të dyshuar si të vjedhur nga tre rojet.

Në cilësinë e provës materiale u gjetën dhe sekuestruan 1500 litra naftë, në mjetet tip “Nissan Navara” me targa AA 642 IO dhe mjeti tip “Benz” me targa AA 146 SA, si edhe 30.000 lekë .

Materialet i kaluan Prokurorisë të Rrethit Gjyqësor Korçë për veprime të mëtejshme bazuar në nenet 248, 135, 25 dhe 287/b të Kodit Penal.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • ana: 30/07/2018 06:57

    nga skrapari ca pret..... si monia me ilirin vdesin me vjedh

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Përfitojnë 5 mijë lekë bonus për muajin prill, pensionistët: Të jepet çdo muaj! Marrim shumë pak pension, nuk na del

Përfitojnë 5 mijë lekë bonus për muajin prill, pensionistët: Të jepet çdo muaj! Marrim shumë pak pension, nuk na del