Korçë/ Shantazhonin 17-vjeçaren se do e denonconin si bashkëpunëtore për një krim nëse nuk u jepte para, 3 në pranga dhe 1 në kërkim! I morën rreth 12 mln lekë

Korçë/ Shantazhonin 17-vjeçaren se do e denonconin si bashkëpunëtore për një krim nëse nuk u jepte para, 3 në pranga dhe 1 në kërkim! I morën rreth 12 mln lekë

Tre persona janë arrestuar dhe një tjetër është shpallur në kërkim sot në Korçë, pasi akuzohen se i kanë zhvatur par asnjë 17-vjeçarje nëpërmjet kanosjes dhe shantazhit. Në pranga ranë Eris Beqo, Ksandros Pashollari, Xhulio Dapellari dhe u shpall në kërkim Kristjan Aliu. Mësohet se ishte ky i fundit që shantazhoi fillimisht të miturën, duke e kontaktuar nëpërmjet rrjeteve sociale.

Të rinjtë e kërcënonin atë se do ta denonconin në polici si bashkëautore e një krimi të ndodhur disa kohë më parë, nëse nuk do u jepte shumat që i kërkonin. Për një periudhë 1 mujore, ata e detyruan të miturën që të merrte në shtëpi e 200 mijë lekëve dhe 8 mijë euro. Nuk dihet krimi për të cilin ata shantazhonin të miturën dhe as nëse ajo ka qenë vërtetë e përfshirë.

Të arrestuarve u janë sekuestruar shumat prej 100 mijë lekë dhe 6000 euro, që mendohet se ia kanë marrë të miturit përmes kanosjes. Gjithashtu është sekuestruar edhe një automjet Mercedez Benz dhe 4 aparate celularë të markave të ndryshme

Të rinjtë akuzohen për kanosje për dhënie pasurie kryer në bashkëpunim, por ende nuk dihet se me çfarë e kërcënonin të miturin, i cili detyrohej t'i jepte paratë.

Materialet në ngarkim të tyre i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Korçë për veprime të mëtejshme.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 12:22
E detyruan të vidhte në shtëpi rreth 12 mln lekë, 4 të rinjtë e shantazhonin 17-vjeçaren në Korçë se do ta denonconin si bashkëautore të një krimi të ndodhur më parë

Të tjera detaje janë zbuluar nga ngjarja që u regjistrua në Korçë, ku 4 të rinj i zhvatën rreth 12 milion lekë 17-vjeçares, duke e shantazhuar e kanosur. Sipas burimeve nga policia, vajza minorene është shantazhuar fillimisht nga shtetasi Kristjan Aliu i shpallur në  kërkim.

Të rinjtë e kanë shantazhuar minorenen duke i thënë se ajo ka qenë bashkëpunëtore në një vepër penale të ndodhur kohë më parë dhe se do ta denonconin nëse ajo nuk u jepte paratë që i kërkonin.  Ende nuk dihet se për çfarë vepre penale bëhet fjalë e nëse vajza ka qene ose jo e implikuar. Lidhur me këtë ngjarje policia po vazhdon hetimet.

//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Franc: 05/02/2022 18:35

    Pare te madhe paskan patur ne shtepi keta sa I vodhi dhe vajza

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A i përballoni dot pushimet e verës me rritjen e çmimeve?×

Lajmi i fundit

John

Berisha si kësulëkuqja!