Turizmi malor, rikthehen reshjet e borës në Dardhe e Theth! Rrugët të kalueshme pa zinxhirë në dy fshatrat turistikë

Gjatë orëve të mbrëmjes kanë rinisur reshjet e dëborës në fshatin turistik të Dardhës në Korçë. Borëpastruese po punojnë për të mbajtur të hapur segmentin nga Boboshticë në Dardhë, ku intesiteti është më i lartë.

Trashësia e dëborës shkon në 10 cm dhe qarkullimi kryhet pa zinxhirë. Po kështu reshjet e dëborës janë prezente në veri të vendit në lartësinë mbi 900 metra.

Në aksin Bogë-Theth, bora vazhdon me intensitet, ndërsa po punohet me dy borëpastruese për të mbajtur hapur rrugën. 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 09:44
Reshje të dendura dëbore në aksin Bogë-Theth, 2 borë pastruese punojnë për të mbajtur hapur rrugën

 

Në akset e Lotit 1, Hani Hotit-Tamarë, Tamarë-Vermosh dhe Bogë-Theth ka reshje shiu dhe në lartësitë mbi 900m ka reshje bore.

Bëhet e ditur se ka patur rënie gurësh e inertesh nga shpatet që janë pastruar. Rrugët janë të kriposura dhe të pastruara, ndërsa raportohet se nuk ka probleme në qarkullim

Mjetet dhe punëtorët janë në gatishmëri. Në aksin Bogë-Theth bora vazhdon me intensitet të lartë, ndërsa po punohet me dy borëpastruese për të mbajtur hapur aksin.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi miraton ndërtime strategjike në zonat e mbrojtura, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Deti i Kuq/ Grupi Houthis sulmojnë një anije amerikane

Deti i Kuq/ Grupi Houthis sulmojnë një anije amerikane