Koreja e Veriut konfirmon viktimën e parë nga COVID-19! Vendi në 'lockdown' total

Koreja e Veriut konfirmon viktimën e parë nga COVID-19! Vendi në 'lockdown' total

Pas më shumw se 2 vitesh pandemi nw tw gjithw botwn, Koreja e Veriut konfirmoi sot viktimën e parë nga COVID-19 pasi të mërkurwn u zbuluan rastet e para dhe presidenti Kim Jong-un urdhëroi mbylljen totale të vendit. Sipas njoftimeve të agjencisë shtetërore të lajmeve Koreano-Veriore KCNA, një nga gjashtë vdekjet e regjistruara ditët e fundit nga "ethet" ishte infektuar me variantin Omicron. 

Autoritetet e Koresë së Veriut shpallën të enjten një "emergjencë serioze kombëtare" dhe njoftuan nisjen e një sistemi të jashtëzakonshëm kontrolli që synon "eliminimin" e virusit. 

Kim Jong-un, nga ana e tij, premtoi tejkalimin e "krizës së papritur" dhe dha urdhër për të forcuar më tej mbikëqyrjen në kufijtë tokësorë, detarë dhe ajrorë të vendit për të parandaluar përhapjen e pandemisë.

Pas njoftimit të Koresë së Veriut për shpërthimin e parë, presidenti i Koresë së Jugut Yoon Suk-yeol ofroi dërgimin e vaksinave Covid-19 në Korenë e Veriut. Zëdhënësi Kang In-sun siguroi se do të zhvillohen diskutime me palën koreano-veriore për detajet.

E.K/K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndarja e re territoriale, sipas jush duhet të ketë më shumë apo më pak se 61 bashki?×

Lajmi i fundit

John

Dosja në SPAK/ Muharrem Berisha pronar fiktiv i godinës së LSI? Biznesmeni i ‘fuqishëm’ rezulton inspektor pyjesh, dyshime për biznesin e mermerit në Berat