Koreja e Veriut shkarkon zyrtarin e dytë më të fuqishëm ushtarak pas Kim Jong Un

Koreja e Veriut shkarkon zyrtarin e dytë më të fuqishëm ushtarak pas Kim Jong Un

Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong Un

Koreja e Veriut ka shkarkuar Pak Jong Chon, zyrtarin e dytë më të fuqishëm ushtarak pas liderit Kim Jong Un, shkruan Reuters.

Chon, nënkryetar i Komisionit Qendror Ushtarak të Partisë së Punëtorëve në pushtet dhe një sekretar i Komitetit Qendror të partisë, u zëvendësua nga Ri Yong Gil në takimin vjetor të komitetit javën e kaluar.

Nuk u dha asnjë arsye për ndryshimin. Pheniani rregullisht rinovon udhëheqjen e tij dhe mbledhja e partisë në fund të vitit është përdorur shpesh për të shpallur riorganizime të personelit dhe vendime të rëndësishme politike. Televizioni shtetëror tregoi Chon të ulur në rreshtin e parë të podiumit me kokën ulur gjatë takimit ndërsa anëtarët e tjerë ngritën duart për të votuar për çështjet e personelit.

Ai mungonte gjithashtu në fotot e publikuara të hënën nga agjencia zyrtare e lajmeve KCNA të vizitës së Kim-it për Vitin e Ri në Pallatin Kumsusan të Diellit, ku strehohen trupat e gjyshit dhe babait të tij, ndryshe nga tetori kur Pak shoqëroi Kim-in në një udhëtim në pallat për të shënuar përvjetorin e festës.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Luizi me strategji pas daljes së Kiarës: Po bëja sikur po flija! Ja çfarë dëgjoi fshehurazi nga biseda e Oltës dhe Qetësorit

Luizi me strategji pas daljes së Kiarës: Po bëja sikur po flija! Ja çfarë dëgjoi fshehurazi nga biseda e Oltës dhe Qetësorit