Koronavirusi, britanikët e evakuuar do karantinohen në një strukturë ushtarake

200 qytetarë britanikë që po kthehen në Britaninë e Madhe nga Wuhan, do të futen në karantinë për dy javë.

Sekretari i Shëndetësisë Britanike, Matt Hancock tha se ata do të vendosen në një strukturë ushtarake në Mbretërinë e Bashkuar.

Edhe Australia planifikon të karantinojë 600 qytetarët e saj të kthyer. Karantinimi do të bëhet në ishullin e Krishtëlindjes - rreth 2,000 km (1.200 milje) nga kontinenti.

Linjat ajrore, përfshirë ‘United Airlines’, ‘Air Canada’ dhe ‘Cathay Pacific Airways’, kanë anuluar tashmë disa fluturime për në Kinë.


Lajmi kryesor:

Virusi kinez, numri i viktimave rritet në 132. Shifra 6000 e të infektuarve tejkalon SARS, 8 raste në Europë


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A ju ka ndihmuar bashkia në zonën ku jetoni për të përballuar emergjencën e krijuar nga koronavirusi?