Koronavirusi i ri, lista e shteteve me 69,260 personat e prekur dhe 1,666 rastet e të vdekurve në të gjithë botën

Foto nga Kina

1581075808_koronavirusi.jpg

Sipas të dhënave të fundit numri i të prekurve nga koronavirusi është 69,260 dhe 1,666 vdekje në të gjithë botën.

Një numër vendesh, si Shtetet e Bashkuara dhe Japonia, kanë evakuuar shtetasit e tyre nga Wuhan, kryeqyteti i provincës Hubei dhe epiqendra e shpërthimit.

Harta e mëposhtme tregon vendet jashtë territorit të Kinës me raste të konfirmuara të koronavirusit.

Sipas CNN, më poshtë janë të dhënat e të prekurve dhe të vdekurve sipas shteteve.

1. Australia 15 raste    

2. Belgjikë 1 rast         

3. Kambodia 1 rast       

4. Kanada 7 raste         

5. Finlandë 1 rast       

6. Francë 11raste, 1 vdekje     

7. Gjermani 16 raste

8. Hong Kong 56 raste 1vdekje        

9. Indi 3 raste         

10. Itali 3 raste

11. Japon 407 totali: 51 raste, 1 vdekje + 356 raste nga anija)  

12. Makao 10 raste        

13. Malaizia 19 raste      

14. Nepal 1 rast        

15. Philippines 3 raste1 vdekje

16. Russia 2 raste

17. Singapor 72 raste

18. Korea e Jugut 29 raste

19. Spanjë 2 raste

20. Sri Lanka 1 rast

21. Suedi 1 rast

22. Taiëan 18 rast

23. Tajlande 33 raste

24. Emiratet e Bashkuara Arabe 8 raste

25. Mbretëri e Bashkuar  8 raste

26. SHBA 15 raste

27. Vietnam 16 raste

28:  Egjipt 1 rast.

Foto nga harta e shteteve të prekura


Lajmi kryesor:

Rritet bilanci tragjik/ Shkon në 1669 numri i të vdekurve nga koronavirusi


E.D./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e ka menaxhuar në mënyrën e duhur sistemi shëndetësor emergjencën e krijuar nga koronavirusi?