Koronavirusi/ Ishulli Ischia 'filtër' për turistët: Stop lombardëve dhe kinezëve

Qeveria e ishullit Ischia ka ndaluar turistët që vijnë nga Lombardia, Veneto dhe turistët kinez të hyjnë në territorin e saj, pas përhapjes së koronavirusit në Itali.

Ndalimi i hyrjes në ishullin Ischia do të jetë i vlefshëm deri më 9 mars dhe kjo sipas kryetarit të bashkisë së Ischias bëhet pasi në rast epidemia vendi nuk ka mundësi të përballojë situatën dhe se në të ndodhet vetëm një spital.

Për momentin nuk është ende e qartë se si "filtri" me turistët do të punojë, por mendohet se personat që kanë qenë në Lombardi 14 ditët e fundit dhe shtetasit kinez janë pjesë e të ndaluarve.


Lajmi kryesor:

'Infektimi' i Lombardisë nga koronavirusi, 3 viktima, 152 të prekur në Itali! Mbyllet Duomo në Milano...Ushtria në dispozicion për zonat në karantinë


I.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    "Lufta" ndaj COVID-19/ A mendoni se duhet të bëhen më shumë testime?