Koronavirusi/ Kur duhet ta vendosim maskën dhe kur nuk duhet

1582459344_maska.jpg

Sipas të gjitha studimeve dhe konkluzioneve të arritura nga studimet e kryera nga mjekët dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë janë arritur disa njohuri në lidhje me koronavirusin e ri. Sipas të gjitha konkluzioneve që janë zbuluar deri më 1 shkurt 2020, autoritetet mjekësore tregojë se cilat janë rastet që duhet të vendoset maska e fytyrës për t'u mbrojtur nga koronavirusi i ri dhe një rast kur nuk duhet përdorur.

Ja rastet se kur duhet të mbahet maska:

-Nëse shfaqni simptoma të sëmundjeve respiratore si teshtima, kollë dhe vështirësi në frymëmarrje.

-Nëse jeni duke u kujdesur për persona që kanë sëmundje dhe probleme respiratore.

-Nëse punoni sanitarë dhe kujdeseni për personat që vuajnë nga problemet respiratore dhe infektive.

-Maska nuk rekomandohet të vendoset për popullin e gjerë në mungesë të probleme dhe sëmundjeve respiratore apo zonave që nuk paraqiten si vatër infektive.


Lajmi kryesor:

ÇFARË duhet të dimë rreth koronavirusit (PYETJE-PËRGJIGJE) - RREGULLAT bazike që duhet të nisni të zbatoni


I.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A ju ka ndihmuar bashkia në zonën ku jetoni për të përballuar emergjencën e krijuar nga koronavirusi?