Koronavirusi në Kinë, rreth 60 mijë vdekje brenda një muaji

Koronavirusi në Kinë, rreth 60 mijë vdekje brenda një muaji

Foto ilustruese

Ka pasur pothuajse 60,000 vdekje të lidhura me koronavirusin në Kinë që kur filloi heqja e kufizimeve të COVID-19 në fillim të dhjetorit, raportuan autoritetet shëndetësore të shtunën.

Rreth 59,938 vdekje të lidhura me COVID u regjistruan midis 8 dhjetorit 2022 dhe 12 janarit 2023, u tha gazetarëve Jiao Yahui, kreu i Byrosë së Administratës Mjekësore, duke shtuar se rastet kishin arritur kulmin dhe ishin në rënie.

Numri i raportuar i vdekjeve përfshinte vetëm ata që vdiqën në spital, që do të thotë se shumë të tjerë mund të kenë vdekur në shtëpi. Njoftimi vjen pas ankesave se autoritetet nuk kishin zbuluar të dhënat, pasi protestat në shkallë të gjerë i çuan autoritetet t'i jepnin fund politikës "zero-COVID".

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) i ka bërë thirrje Pekinit që të jetë më i afërt me shifrat për infeksionet dhe vdekjet nga koronavirusi në mes të rritjes aktuale. Nga pothuajse 60,000 vdekje, 5,504 ishin për shkak të dështimit të frymëmarrjes të shkaktuar nga COVID-19. Pjesa tjetër ishin për shkak të sëmundjeve të tjera themelore të kombinuara me një infeksion koronavirus.

Kina përfshin vetëm vdekjet e shkaktuara nga dështimi i frymëmarrjes COVID në numrin e saj zyrtar të vdekjeve nga koronavirusi. Ky përkufizim është kritikuar nga OBSH. Sidoqoftë, kjo grumbull i ri i të dhënave e çon numrin zyrtar të vdekjeve të Kinës nga COVID-19 në 10,775, më shumë se dyfishi ku ishte në fillim të muajit.

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    FSHF rinovon kontratën me trajnerin e Kombëtares Sylvinho, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

'Pak orë na ndajnë nga puçi kushtetues', Basha reagon për Zgjedhoren: Shqiptarët duan ndryshim, Rama dhe Berisha jo

'Pak orë na ndajnë nga puçi kushtetues', Basha reagon për Zgjedhoren: Shqiptarët duan ndryshim, Rama dhe Berisha jo