Koronavirusi, nesër Italia do evakuojë shtetasit e saj nga qyteti Wuhan, epiqëndra e vdekjeve dhe infektimit

Avioni do të niset nesër nga Italia. Pas mbërritjes, shtetasit italian do të ndjekin një protokoll të përcaktuar nga Ministria e Shëndetësisë

Avioni, i planifikuar të niset nga Italia nesër, pasi të jenë marrë autorizimet e nevojshme nga kinezët, do të arrijë drejtpërdrejt në aeroportin e Wuhan me personel të specializuar mjekësor, infermierë dhe pajisje adekuate mjekësore në bord për të siguruar transport të sigurt.

“Pas mbërritjes në Itali, të evakuuarit do të ndjekin një protokoll shëndetësor të përcaktuar nga Ministria e Shëndetësisë”, - shpjegoi Ministri Roberto Speranza.


Lajmi kryesor:

Virusi kinez, numri i viktimave rritet në 132. Shifra 6000 e të infektuarve tejkalon SARS, 8 raste në Europë


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A ju ka ndihmuar bashkia në zonën ku jetoni për të përballuar emergjencën e krijuar nga koronavirusi?