Koronavirusi prek shkollat e veriut, 15 mësues nuk nisin punën! Elbasan 3 raste të reja

Foto ilustruese

Koronavirusi është bërë shkaktari që 15 mësues në rajonin e veriut që të mos e nisin punën pasi janë vetë të prekur ose kanë familjarë të infektuar.

Këtë e ka konfirmuar edhe Drejtori Rajonal i Arsimit në Lezhë, Bardhok Pulaj i cili thotë se janë marrë masa për zëvendësimin e tyre. Ndërkohë procesi mësimor ka vijuar normalisht.

Pulaj shton se në të gjitha shkollat ka personel mjekësor dhe apelon për zbatim të protokolleve për mbrojtjen nga koronavirusit.

Në një pjesë të konsiderueshme të shkollave të veriut mësimi po zhvillohet me turne, për të rujtur distancimin fizik mes nxënësve.

"Ka filluar procesi mësimor. Nuk kemi patur problem të madh që të mos fillohet mësimi. ne kemi dërguar mësuesit. Problematikat që na shoqërojnë janë turnet në shkollat e Kurbinit dhe të Lezhës që janë dëmtuar nga tërmeti. Ka një protokoll dhe një personel shëndetësor. Unë kam informacion që mësues kanë qenë si dhe familjarë të tyre që janë të prekur nga koronavirusi, por kjo nuk na ka penguar për procesin mësimor. Vetëm të gjithë së bashku mund ta kalojmë këtë situatë" - është shprehur drejtori i arsimit të Lezhës.

Ndërkohë edhe në Elbasan janë regjistruar 3 raste të reja në stafet pedagogjike.

Janë konfirmuar një ish-pedagog, kreu i qendrës së bashkëjetesës ndërfetare dhe një mësues.

Nga ana e institucionit përkatës po merren tampone të personave të cilët kanë pasur kontakte me të infektuarit.

E.D./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Bullizmi në shkolla, a mendoni se familja shqiptare po dështon në edukimin e fëmijës?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

'Banorët e fshatit Pojan në Maliq pa ujë të pijshëm', LSI: SPAK duhet të nisë hetimet ndaj Gëzim Topçiut