Itali/ Conte rajoneve veriore: Po paguani çmimin më të lartë! Në prill 25 mld € për ekonominë dhe familjet

Koronavirusi nuk di të ndalet. Italia është në rreshtin e parë në luftën kundër emergjencës së shkaktuar nga pandemia Covid-19 dhe ka nisur të shoh dritë në fund të tunelit teksa për katër ditë rresht ritmi i rritjes së rasteve të infeksionit është ngadalësuar por numri i viktimave mbetet ende i lartë.

Për autoritetet ky është një moment delikat ku nuk duhet ulur vigjilenca përndryshe kurba e infeksionit mund të rikthehej në ngritje dhe se qëllimi tani është ta stabilizojmë dhe ta zbresim.
Duke folur në Dhomën e Parlamentit italian kryeministri Giuseppe Conte tha se "jemi duke luftuar me një armik të padukshëm dhe tinëzar që hyn në shtëpitë tona, na ka detyruar të ripërcaktojmë marrëdhëniet ndërnjerëzore dhe na bën të dyshojmë në duart tona miqësore" dhe se "kjo është një situatë e pashembullt që nga Lufta e Dytë Botërore.

Conte tha gjithashtu se "përhapja e epidemisë ka shkaktuar një krizë të paparë që e ka vënë Italinë përball një prove të rëndë e cila ka patur gjithashtu ndikim negativ në ekonomi. Ai ka premtuar gjithashtu një tjetër injektim deri 25 miliardë euro në muajin prill për ti dhënë frymëmarrje ndërmarrjeve prodhuese.

Në një letër drejtuar administratorëve të rajoneve veriore të Italisë, Lombardi, Piemonte, Veneto dhe Emilia Romagna, më të goditurat nga koronavirusi, Conte shkruan se “është akoma herët të thuhet se kur vendi do të dalë nga kjo situatë. Masat e marra deri më tani me këshillën e komitetit teknik shkencor, kërkojnë edhe pak kohë para se të shpalosin efektet e tyre. Ajo që ne të gjithë duhet të bëjmë tani është të vazhdojmë të respektojmë rregullat, me durim, përgjegjësi dhe besim. Tani më shumë se kurrë duhet të qëndrojmë në shtëpi, një sakrificë minimale në krahasim me përpjekjet e jashtëzakonshme të shumë mjekëve dhe infermierëve çdo ditë në llogore, të cilët vënë në rrezik jetën e tyre për të shpëtuar atë të të tjerëve”.


Lajmi kryesor:

Rritet numri i viktimave dhe të infektuarve në 24 orët e fundit në Itali, ulet i të shëruarve! Mbi 1 mijë viktima në SHBA! Mbi 4000 vdekje në Spanjë


I.C./G.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me pragun elektoral 1% ashtu siç propozon opozita parlamentare?×

Lajmi i fundit

John

INTERVISTA/ Të hënën nis shqyrtimi i propozimeve për hapjen e listave te 'ligjet'! Kodheli për Report Tv: Do negociojmë me opozitën e re për pragun!