Kaos në Iran, protesta kundër dënimit me vdekje kthehet në dhunë jashtë burgut iranian (VIDEO)

Kaos në Iran, protesta kundër dënimit me vdekje kthehet në dhunë jashtë burgut iranian (VIDEO)

Burgu në Iran

Irani ka dënuar me vdekje të gjitha ata të burgosurit të lidhur me drogën, për këtë arsye familjarët protestuan jashtë dyerve të burgjeve, por e gjitha përfundoi me dhunë. Tubimi i familjarëve të të burgosurve u kthye në dhunë pasi oficerët e zbatimit të ligjit dhe të sigurisë u përpoqën të shpërndanin demonstratën përpara burgut Ghezel Hesar pranë kryeqytetit.

Grupi aktivist me bazë në SHBA, HRANA raportoi se familjet, duke mbajtur pankarta me sloganin "Jo Ekzekutimit", kërkuan uljen e dënimit të të akuzuarve për krime droge dhe ndalimin e ekzekutimit të dënimeve të tyre me vdekjes. Në videot e protestave të postuara në rrjetet sociale duken oficerët e policisë teksa shpërndajnë me dhunë demonstruesit, të cilët u identifikuan si të afërm të të dënuarve me vdekje dhe arrestuan disa prej tyre. Nuk ka detaje nëse ka të lënduar apo sa persona janë arrestuar. Irani ka parë një rritje të numrit të ekzekutimeve që nga shtatori 2021.

Organizata e të Drejtave të Njeriut në Iran me seli në Oslo thotë se numri i ekzekutimeve në Iran i ka kaluar 500 vitin e kaluar dhe zyrtarët kanë kërkuar dënime të ashpra, përfshirë dënimin me vdekje, për protestuesit në qendër të trazirave që përfshinë vendin për vdekjen e 16 shtatorit. 22-vjeçarja Mahsa Amini ndërsa ishte në paraburgim nga policia për shkelje të dyshuar të ligjit për shaminë në kokë.

Katër protestues të dënuar tashmë janë ekzekutuar dhe të tjerë mbeten në dënim me vdekje pasi u janë dhënë dënimet me vdekje.

 

F.D/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Humbja me Italinë në Euro 2024, Sylvinho: I kënaqur me paraqitjen, por jo me rezultatin! Falenderoj tifozerinë kuqezi

Humbja me Italinë në Euro 2024, Sylvinho: I kënaqur me paraqitjen, por jo me rezultatin! Falenderoj tifozerinë kuqezi