Kosova zgjeron listën e afganëve që do të strehojë

Kosova zgjeron listën e afganëve që do të strehojë

Kosova është një nga vendet që është bashkuar për të pranuar afganët të cilët i kanë shërbyer SHBA dhe NATO-s. Në mbledhjen e mbajtur ditën e sotme në nga qeveria e Kosovës është vendosur që të zgjerohet lista e personave që do strehohen në Kosovë. Përveç bashkëpunëtorëve të SHBA dhe NATO-s, ata do të strehojnë edhe qytetarë të tjerë afganë së bashku me familjet e tyre.

“Sipas vendimit të miratuar sot, përpos personave që janë në proces të aplikimit për Special Immigrant Visa (Vizave të Veçanta Imigruese) të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, mbrojtje të përkohshme dhe të menjëhershëm do t’i ofrohet edhe personave të kualifikuar nën grupin P2 (klasifikim i veçantë i përcaktuar nga Departamenti i Shtetit Amerikan si Prioriteti 2), përfshirë familjarët e këtyre dy grupeve”, njofton zyra e kryeministrit.


Lajmi kryesor:

Afganistan/ Kaos në aeroport, turma shtyp për vdekje 4 gra! Lideri i talebanëve në Kabul 'për bisedime' qeveritare, iu bashkohet vëllai i ish-presidentit


SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Fshihnin kutitë brenda ilaçeve, çmontohet grupi kriminal që drejtohej nga shqiptari në Itali! 4 të arrestuar

Fshihnin kutitë brenda ilaçeve, çmontohet grupi kriminal që drejtohej nga shqiptari në Itali! 4 të arrestuar