Kosovë/ Dhunuan të moshuarën në Pejë, lirohen nga paraburgimi 3 infermieret, reagon vajza e saj: Gjykata 'dhunoi' për të dytën herë nënën time

Kosovë/ Dhunuan të moshuarën në Pejë, lirohen nga paraburgimi 3 infermieret, reagon vajza e saj: Gjykata 'dhunoi' për të dytën herë nënën time

Momenti kur infermierja dhunon të moshuarën

Gjykata Supreme e Kosovës ka vendosur që të lirojë nga paraburgimi 3 infermieret që dhunuan të moshuarën në azilin e pleqve në Pejë. Aurona Pelaj, Altina Rexhepi dhe Remize Kuqi do të hetohen në gjendje të lirë.

Ndaj këtij vendimi ka reaguar dhe vajza e të moshuarës, Zhaneta Nura, për të cilin thotë se gjykata, ka ‘dhunuar’ për të dytën herë nënën e saj.

Ngjarja e ndodhur më 29 tetor shkaktoi reagime të shumta jo vetëm në Shqipëri dhe Kosovë por edhe në shtete të tjera, ku persona të njohur dënuan dhunën e ushtruar ndaj të moshuarës. Dy infermieret, Aurona Pelaj dhe Altina Rexhepi dhunuan të moshuarën, teksa Remize Kuqi ka filmuar duke qeshur.

Vajza e të moshuarës që paguante 600 euro në muaj që infermierët të kujdeseshin për nënë e saj, pasi vuante nga ‘Alzheimer’ e ka nxjerrë nga azili menjëherë sapo mësoi ngarjes.

Më pas e mori djali me vete në Belgjikë. E moshuara që u dhunua nga infermierja e qendrës është nëna e ushtarit të UÇK, Taulant Reshat Nura që ka dhënë jetën në luftën me Serbinë. 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 18:13
Dhunoi të moshuarën, pas lirimit Aurona Pelaj shihet duke tymosur duhan rrugëve të Pejës

Ish-infermierja në Shtëpinë e Kujdesit për të Moshuarit ‘Orenda’ në Pejë, Aurona Pelaj, e cila dyshohet për sulmin brutal ndaj 70-vjeçares, është liruar nga masa e paraburgimit bashkë me dy ish-koleget e saj, Altina Rexhepi dhe Remzie Kuqi. Ndërkohë mediat në Kosovë kanë publikuar edhe pamje nga qyteti i Pejës, ku shihet Pelaj teksa shijon lirinë duke tymosur duhan në rrugë.

Ish-infermiereja Aulona Pelaj
Ora 14:54
'Gjykata 'dhunoi' për të dytën herë nënën time', reagon vajza e të moshuarës pasi lirimit nga burgu të 3 infermiereve

Zhaneta Nura, vajza e së moshuarës që u dhunua fizikisht në azilin në Pejë ka reaguar pas lirimit nga paraburgimi të 3 infermiereve Aurona Pelaj, Altina Rexhepi dhe Remize Kuqi, të cilat dhunuan nënën e saj.  

Ajo shprehet se ky vendim i marrë ndaj tyre nga gjykata, ka ‘dhunuar’ për të dytën herë nënën e saj.

“Vendimi për lirimin e të pandehurave nga paraburgimi ditën e sotme nga Gjykata Supreme e Kosovës, plagën tonë në zemër vetëm sa e ka thelluar. Shoku i shkaktuar nga pamjet e dhunës që i ushtrohet nënës time, për ‘Gjykatën Supreme’ paska qenë lehtë i gëlltitshim dhe me këtë veprim kjo gjykatë ‘dhunoi’ për të dytën herë nënën time!”, shkruan Zhaneta në Facebook.

A.M./S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Samiti i BE në Tiranë do përshpejtojë integrimin?×

Lajmi i fundit

Rama: Rajoni duhet të jetë i bashkuar me BE! Ndikimi rus është real, gjërat mund të bëhen problematike

Rama: Rajoni duhet të jetë i bashkuar me BE! Ndikimi rus është real, gjërat mund të bëhen problematike