Kosovë, kryeministri Hoti: Sistemi shëndetësor drejt kolapsit, 130 shtretër të lirë

Avdullah Hoti

Kryeministri i Kosovës, Abdulla Hoti ngre alarmin se sistemi shëndetësor në vend është drejt kolapsit. Kreu i qeverisë tha sot në një konferencë për mediat se Kosova ka në dispozicion vetëm 130 shtretër të lirë.

Shteti ka dispozicion rreth 700 shtretër, ndërkohë që aktualisht në Qendrën Klinike Universitare dhe spitale të tjera regjionale, janë të shtrirë 570 shtretër. Në bazë të kësaj llogaritje janë vetëm 130 shtretër të lirë për pacientët me Covid-19’, tha Hoti i shqetësuar.

Që nga fillimi i pandemisë në Kosovë kanë vdekur 164 persona, ndërsa gjatë 24 orëve të fundit kanë rezultuar pozitivë 237 persona dhe 5 pacientë kanë humbur jetën.

I.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A ka ndikuar COVID-19 në ekonominë familjare?

Komento

Komente

 • Idriz: 26/07/2020 12:30

  Mendou qe listat e hapura do bejn punen me mire se sa te.mbyllura.Me.keto xgkefhje qe mbshen votuedit duhet te jen te mbudhur mend dhe te gjite sta deputet qe qeverisen nje kohe te gjste dhe punuan zi e me zi me.hajni ,me vjrdhje me korrupcion,me malivetzime me rrena me linnqime,e me ide komuniste dhe asi me tregti drogash ti largojn dhe mos ti votojn.Koha e fundit qe shwiptaret te zgjedhin shqiptarin qe eshte zemer shqiptari e do dhtetin e do popullin dhe e urren krimin,e urren korrupcionin ,hajnin e vjefhjen dhe punpn kunder shtetit e popullit te vet.

  Përgjigju
  • Safet: 26/07/2020 15:04

   Idriz,mos u nxito kur shkruan se nuk meret vesh cfare ke shkruar.×

Lajmi i fundit

John

Makina përplas për vdekje kalimtarin në Elbasan, largohet nga vendngjarja autori