Kosovë-Shqipëri, në 2014 në tre muaj vere 1,973,447 hyrje-dalje, 260,411 më shumë se në 2013

Në tre muajt e kësaj vere, në krahasim me verën e kaluar, është rritur me 260,411 fluksi i hyrje-daljeve Kosovë-Shqipëri, sipas shifrave zyrtare të kontrollit të personave nga tre pikëkalimet kufitare, Vërmicë, Qafë Morinë dhe Qafë Prush.

Në muajt qershor, korrik e gusht në vitin 2014 kishte janë 1,973,447 hyrje-dalje, ndërsa në 2013 kishte 1,713,036.

Ekskluzivisht për ATSH-në të dhënat zyrtare i bënë të ditura Policia e Kosovës - Zyra për Infomim dhe Marrëdhënie me Publikun - Drejtoria e Përgjithëshme në Prishtinë.

Sipas shifrave të dërguara sot, hyrje dalet Shqipëri-Kosovë në muajin gusht  2013  ishin 939,253 , ndërsa në gusht  2014 janë 107,3903,  në krahasim 134,650  më shumë.

Në tre vendkalimet Shqipëri-Kosovë, sipas të dhënave të kontrollit, në qershor 2013 kishte hyrje-dalje të 252346 personave, ndërsa në qershor 2014 të 357525 personave, 105179 më shumë.
Në muajin korrik 2013 hyrje-dalje të personave kishte 521437, ndërsa në korrik 2014 kishte 542019, në krahasim 20,582 më shumë.

Nga fillimi i muajit korrik, Policia e Kosovës dhe Policia e Shqipërisë, duke zbatuar Memorandumin e Bashkëpunimit, patrulluan së bashku në rrugët e Shqipërisë me qëllim krijimin e një ambienti sa më të sigurt për të gjithë qytetarët gjatë sezonit turistik.

Marrëveshja u nënshkrua në 28 qershor në qytetin e Prizrenit nga drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shqipërisë, Artan Didi dhe drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Shpend Maxhuni./ATSH/

  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

I gjithë rrjeti zien me ngacmimet e tyre, Luizi pyet Jorin: T’i themi të gjithë shtëpisë se si njihemi? Modelja: Jo, të shikoj si vëlla tani