Kosovë/ Vrau para derës së maternitetit ish-gruan shtatzënë, autori mbante prej 8 vitesh armën në shtëpi dhe ishte gjobitur vetëm me 300 euro

Kosovë/ Vrau para derës së maternitetit ish-gruan shtatzënë, autori mbante prej 8 vitesh armën në shtëpi dhe ishte gjobitur vetëm me 300 euro

Sokol Halili

31-vjeçari Sokol Halili është i dyshuari kryesor për vrasjen e ish-bashkëshortes, e cila ishte shtatzënë. Ajo u ekzekutua para derës së maternitetit të Prishtinës me një armë tip pistolete silenciator. Mësohet se Halili ishte dënuar në shtator të këtij viti me gjobë prej 300 euro për veprën penale të armëmbajtjes pa leje, raporton “Kallxo”.

Në vendimin e Gjykatës Themelore në Ferizaj, të siguruar nga “Kallxo.com” thuhet se i njëjti, pra Sokol Halili, nga viti 2014 deri në korrik të vitit 2022 mbante ilegalisht një pistoletë me gaz, me kalibër 9 milimetra dhe një karikator.

Gjyqtari i këtij rasti, Sahit Krasniqi, kishte vendosur që ta dënojë Halilin me gjobë prej 300 eurove ndërsa në aktvendimin e siguruar nga “Kallxo” përmendet se i njëjti në shqyrtimin fillestar e kishte pranuar fajësinë për veprën penale ndërsa kishte premtuar se në të ardhmen nuk do të përsëriste vepra të tilla apo të ngjashme.

Pas konstatimit të gjendjes gjyqtari Krasniqi kishte vendosur që ndaj të pandehurit të shqiptojë dënimin me 300 euro.

Si rrethanë lehtësuese për veprën penale të armëmbajtjes pa leje, gjyqtari Krasniqi kishte marrë edhe pranimin e fajësisë së të pandehurit dhe faktin se i njëjti nuk ka qenë i dënuar për ndonjë vepër penale më parë, si dhe pendimin e të njëjtit për kryerjen e veprës penale. Me datë 10 gusht të këtij viti, Prokuroria në Ferizaj ka ngritur aktakuzën për të dyshuarin për veprën penale të kanosjes.

Sipas përgjigjeve të Gjykatës në Ferizaj, i pandehuri në shqyrtimin fillestar të mbajtur më 7 shtator nuk e kishte pranuar fajësinë në lidhje me veprën për të cilën ishte ngritur aktakuza.

“Mbrojtësi i të pandehurit S.H. me datë 26.09.2022 ka paraqitur kërkesë për hudhjen e aktakuzës dhe kundërshtimit të provave. Gjykata me datë 18.11.2022, ka marr aktvendim dhe ka refuzuar kërkesën e mbrojtësi të pandehurit për hudhje të aktakuzës dhe kundërshtimit të provave”- thuhet në përgjigjen e Gjykatës Themelore në Ferizaj për KALLXO.com.

Pas kësaj, me datë 8 shtator 2022, nga Zyra për Mbrojtje dhe Ndihmë e Viktimave në Ferizaj, është paraqitur kërkesë për lëshimin e urdhrit mbrojtës për viktimën.


Lajmi kryesor:

Vrasja e gruas shtatzënë nga ish bashkëshorti në Kosovë, dëshmi tronditëse nga të afërmit e saj! Prishtina përfshihet nga protestat e qytetarëve


S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Beteja në PD për anëtarët e KZAZ, cilën listë duhet të regjistrojë KQZ?×

Lajmi i fundit

Del FOTO/ Ky është 75-vjeçari që vrau bashkëshorten dhe të vëllanë në Gramsh

Del FOTO/ Ky është 75-vjeçari që vrau bashkëshorten dhe të vëllanë në Gramsh