KPA shtyn vendimin për prokurorin e SPAK, seanca e radhës më 20 shtator

TIRANË- Kolegji i Pavarur Apelimit ka shtyrë vendimin për prokurorin Besnik Muçi. Gazetari i Report Tv, Arsen Rusta raporton se shkak për këtë është bërë mungesa e një prej anëtarëve të trupit gjykues, Natasha Mulaj, për motive familjare. Seanca e radhës do të mbahet më 20 shtator. 

Muçi u konfirmua në detyrë nga shkalla e parë e Vettingut më 1 gusht 2018, ndërsa pak javë më pas komisioneri bëri ankim duke kërkuar shkarkimin me argumentin se nuk arrin të justifikon bindshëm burimin e ligjshëm të të ardhurave dhe pasurive.

Ndërsa u përzgjodh në SPAK, Besnik Muçi kandidon edhe për gjyqtar kushtetues dhe emri i tij është konfirmuar edhe nga Këshilli Emërimeve në Drejtësi.

B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Rritje pagash për mjekët, infermierët e mësuesit me 6% në vitin 2022, a është e mjaftueshme?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Elbasan/ Aksident në Belsh, makina del nga rruga 2 persona shoqërohen në spital në gjendje të rëndë