KPK konfirmon në detyrë prokurorin Anton Martini, kandidat për SPAK

Komisioni i Posaçëm i Kualifikimit ka konfirmuar në detyrë prokurorin e Krimeve të Rënda, Anton Martini. KPK vendosi shtyrjen e hetimeve për Anton Martinin për shkak të një denoncimi të mbërritur kundër Martinit në 11 dhjetor 2019 por pas verifikimeve rezultoi se Martini ishte i pastër dhe kështu u vendos konfirmimi i tij në detyrë. Prokurori Anton Martini ka dalë i pastër në të gjitha shtyllat hetimore. Vendimi i KPK për të konfirmuar në detyrë prokurorin Martini u mor me shumicë votash.

Anton Martini e ka nisur karrierën në sistemin e drejtësisë në vitin 1999 dhe është emëruar prokuror në Prokurorinë e Krimeve të Rënda në vitin 2004. Në vitin 2015, Martini u transferua në Shkodër nga Këshilli i Prokurorisë së kohës, vendim të cilin ai e kontestoi për parregullsi. Në qershor 2018, Martini u rikthye në Prokurorinë e Krimeve të Rënda.

Prokurori Anton Martini është renditur i dyti nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë për të qenë pjesë e Prokurorisë së Posaçme. Barriera e fundit e tij për të marrë emërimin në SPAK,  ishte vettingu.

/G.M./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A jeni dakord me propozimin për dozë të tretë vaksine për personat mbi 60 vjeç?

Komento

Komente

 • Prokurori sales: 29/01/2020 14:10

  Ky eshte prokuror partiak. Kjo dihet boterisht

  Përgjigju
  • kpk: 29/01/2020 16:56

   edhe kpk eshte partiake, me PS. kjo dihet boterisht.×

Lajmi i fundit

John

Ndalimi i shkollës për vajzat në Afganistan do të ishte joislamik, tha kryeministri pakistanez