'Krah për krah me SHBA-në', ambasadorja Yuri Kim dhe Xhaçka në Batalionin Xhenio

Yuri Kim dhe Olta Xhaçka

Ambasadorja e ShBA-së në Tiranë, Yuri Kim bashkë me ministren e Mbrojtjes Olta Xhaçka kanë qenë në depot e municionit në Batalionin Xhenio. Ajo ka theksuar se Shqipëria dhe SHBA-ja janë krah më krah për rritjen e sigurisë në fushën e mbrojtjes. Forcimi i kapaciteteve dhe rritja e masave të sigurisë, për depot e municionit në Batalionin Xhenio është synimi i dy vendeve në projektin e përbashkët.

"Krah për krah me Shtetet e Bashkuara të Amerikës për rritjen e sigurisë në fushën e mbrojtjes. Me ambasadoren Yuri Kim sot inspektuam punimet për forcimin e kapaciteteve dhe rritjen e masave të sigurisë, për depot e municionit në Batalionin Xhenio, në bashkëpunim me Departamentin Amerikan të Mbrojtjes. Ky projekt, synon rritjen e kapacitetit të Forcave tona të Armatosura për të kufizuar rrezikun e ngjarjeve shpërthyese dhe të devijimit të paligjshëm, të municioneve dhe materialeve shpërthyese. Mbështetja e aleatëve për FA është pasqyra më e mirë e vlerësimit për Shqipërinë, si aleat i denjë dhe vend i sigurt", shkruan Xhaçka.

E.D./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Anëtarësia përzgjedh kandidatët për deputet, a mendoni se procesi i nisur në PD do jetë efikas?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Problemet nga moti, Balluku: Situata nën kontroll, në kohë rekord gjithçka rikthehet në normalitet