Krahasimet me Izrealin, Shqipëria dyfish më e shtrenjtë në merkato! Renditja në FIFA dhe mosha mesatare e skuadrave

Krahasimet me Izrealin, Shqipëria dyfish më e shtrenjtë në merkato! Renditja në FIFA dhe mosha mesatare e skuadrave

Moment nga ndeshja Shqipëri-Izreal në shtator të 2018

Kundërshtari i sotëm i kuqezinjtë në arenën ‘Air Albania’ do jetë Izreali, një përfaqësuese që në të shkuarën ka fituar 2 herë kundër kombëtares sonë, ndërsa po aq janë edhe fitoret tona.

Për t’u ndalur te Izreali kjo përfaqsuese është pranuar për herë të parë në FIFA në vitin 1929, ndërsa mban aktualisht pozicionin e 76, 10 vende më lart se kuqezinjtë e Edy Rejas. Izreali nuk është kualifikuar asnjëherë në Europian, por ndryshe nga Shqipëria ka marrë pjesë në një Botëror. Konkretisht në 1970.

Sipas vlerësimeve të bëra nga ekspertët Izreali ka një vlerë futbollistësh prej 50.15 milionë euro, ndërsa futbollisti më i shtrenjtë është Solomon, i cili është pjesë e Shakhtar Donetsk në Ukrainë.

Ndërkohë Shqipëria vlerën totale të futbollistëve e ka 99.65 milionë euro, ndërsa më i shtrenjti është Armando Broja me 18 milionë euro, ndjek Gjimshiti me 17 dhe Kumbulla me 16.

Sa i përket moshës mesatare Izreali është te 25.6 vjeç, ndërsa Shqipëria 27.

Ne.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rikthimi i PD-së me protesta në shtator, a do ta forcojë politikisht?×

Lajmi i fundit

Në Tiranë hapet gara për transformimin e Pallatit të Sportit 'Asllan Rusi' dhe stadiumit 'Selman Stermasi'

Në Tiranë hapet gara për transformimin e Pallatit të Sportit 'Asllan Rusi' dhe stadiumit 'Selman Stermasi'