Kreditë e buta, Ruseti: 500 familje mund të përfitojnë

Janë hapur aplikimi për kreditë e buta në kryeqytet, në studion e Report Tv ishte e ftuar Drejtoresha e Shërbimit Social, Anisa Ruseti, ajo ka treguar për të gjitha kushtet dhe kriteret që duhen për të qënë pjesëmarrës në kreditë e buta. Ka shpjeguar sa zgjat afati dhe cilat janë procedurat e nevojshme për të qënë pjese e aplikimit. Gjithashu Ruseti ka shpeguar sa e madhe është kërkesa.

Bashkia ju sugjeron përfituesëve se ku duhet ta gjejnë shtëpinë
Në çdo njësi administrative duhet të konsultohen me punonjësin për të parë nese janë brenda kufirit të të ardhurave minimal dhe maksimal, duhet të bëhët deklarim i vërtetë, janë dokumenta zyrtare që nuk mund te tjetërsohen. Nese nuk i plotëson kushtet është më mirë që të mos e bëjnë fare aplikimin, minimumi i të ardhurave duhet të jetë 420 mijë lekë të vjetra si minimum, dhe 780 mijë lekë të vjetra si nivel maksimal. Faza e dytë është sjellja e vërtetimit nga hipoteka, nese kanë apo jo shtëpi në emër të tyre, apo truall për të ndërtuar banesë.

Bashkia dhe banka paguan vetëm 80% të vlerës sës shtëpisë, duhet të kenë të ardhura për të plotësuar 20% që duhet.
Mosha mesatare duhet të jetë prej 70 vjeç, pra mosha mesatare e çiftit. Por kjo nuk penalizon ata që në një mënytë tjetër mund të kenë moshë mesatare 80 vjeç.

Është zbritur koha(afati) për të paguar kredinë, kjo për arsye se lehtësohet kësti mujor që do të paguajë familja. Familja do të duhet të paguajë 3% të interesave, çfarëdo që ndodh me tregun i përket bashkisë Tiranë.
Numri i atyre që kanë nevojë për strehim është 13 mijë indivitë që u janë drejtuar 24 njësive administrative.
Në 16 maj mbyllet faza e parë e aplikimit, në fund bashkia njofton kush është fitues për në fazën e dytë të aplikimit. Ka qënë një thirrje e suksesshme, ishte hera e parë që u bë me buxhetin e plotë të bashkisë.

Drejtoresha e Shërbimit Social, Anisa Ruseti

/b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me rekomandimin e Komitetit të Imunizimit për dozë të tretë vaksine për mbi 60 vjeçarët?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

‘Shahu’ i dy superfuqive, SHBA skeptike ndaj Kinës për çështjen e Tajvanit: Nuk mund t’i zëmë besë, nuk kanë miq as aleatë