Kreu i FSHF-së, Armand Duka zgjidhet zv.president i UEFA-s

Kreu i FSHF-së, Armand Duka zgjidhet zv.president i UEFA-s

Armand Duka dhe kreu i UEFA, Aleksandër Ceferin

Presidenti i FSHF-së, Armand Duka nga sot do të jetë edhe në postin e zv.presidentit të UEFA-s, duke u bërë i pari shqiptar që arrin një pozicion kaq të lartë në hierarkinë e futbollit europian.

Vendimi u mor sot në mbledhjen e radhës së Komitetit Ekzekutiv të UEFA-s, që zgjodhi pikërisht presidentin Duka me votim unanim në postin e rëndësishëm të qeverisë së futbollit europian. Kujtojmë se UEFA ka pesë ndihmësa të kreut Aleksandër Ceferin dhe mes tyre do jetë edhe Duka.

Pas largimit të Luis Rubiales, ish-kreut të federatës spanjolle pas skandalit seksual në Kupën e Botës për femra, u krijua vendi i lirë për zv.presidentin e pestë. Me postin e mbetur bosh dhe pas votimit në mbledhjen e Komitetit Ekzekutiv të mbajtur sot në Qipro, Armand Duka merr këtë pozicion të rëndësishëm.

Kujtojmë se Duka prej pesë mandatesh është në krye të futbollit shqiptar, teksa për mandatin e dytë 2-vjeçar mban një vend në Komitetin Ekzekutiv të UEFA-s.

Pas Zbigniew Boniek, Sándor Csányi, Fernando Gomes dhe Michele Uva, Armand Duka bëhet zv.presidenti i pestë i UEFA-s.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 16:11
U zgjodh zv/president i UEFA-s, Armand Duka përfiton pagën e majme


 

Armand Duka u zgjodh një nga pesë zëvendëspresidentët e UEFA-s. Këtë të martë në Qipro, në mbledhjen e Komitetit Ekzekutiv, kreu i FSHF-së siguroi mandatin deri në 2027. Tanimë edhe paga e tij do jetë më e madhe, teksa më herët ka qenë vetën pjesë e Komitetit Ekzekutiv. 250 mijë euro në vit është paga e zëvendëspresidentit të UEFA-s, që e përkthyer do të thotë afro 21 mijë euro në muaj.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 27/09/2023 03:08

  Mos u habisni,mund t'a kishin vene dhe president.Katapultimi i nje figure si e Dukes eshte pasqyre e gjendjes se futbollit sot ne shkalle nderkombetare.Te kujton perandorine romake kur po perendonte dhe perandoret e fundit te saj.

  Përgjigju
 • Turi: 26/09/2023 18:37

  UEFA esh e koruptuar koke e kemb.

  Përgjigju
 • The head: 26/09/2023 17:07

  Ishalla nuk vjedh më ketej me rrogen e re që ka

  Përgjigju
 • Labi: 26/09/2023 16:30

  Ky plera mas ei del ndonje kanser ne gryk leket e shwiptrve qe ka nvren bastardi njerez pa vjak i kan ber cdo gjw monopoldhe biletat dhe te gnitha

  Përgjigju
 • Polo: 26/09/2023 15:30

  Mendoj qe eshte lajm i mire. Dhe shyqyr qe se hoqi dot Lali eri, se imagjino shakohoxhen psh, do kish mundur qe te ngrinte FShF deri ne kte nivel?

  Përgjigju
 • Ben: 26/09/2023 15:23

  Robit te mire ja bo zoti rrugen drite.Hiqeni tani,perpiquni si gjithmone.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Jeni dakord me nismën e Kishës Katolike për ndalimin e simboleve komuniste?×

Lajmi i fundit

'Greqia nën presionin e BE-së për bllokadën ndaj Shqipërisë' Kathimerini: Jo vetëm Scholz, edhe presidenca spanjolle e acaruar me Athinën

'Greqia nën presionin e BE-së për bllokadën ndaj Shqipërisë' Kathimerini: Jo vetëm Scholz, edhe presidenca spanjolle e acaruar me Athinën