Kreu i KQZ: Kriza politike po dëmton zgjedhjet

Kreu i KQZ: Kriza politike po dëmton zgjedhjet

Kreu i KQZ, Klement Zguri ka folur gjatë raportimit vjetor pëpara komisionit të ligjeve për situatën politike në vend, teksa theksoi se kjo mund të ndikojë negativisht nëp procesin zgjedhor.

“Përplasja politike, me shumë gjasë, nuk ka për ta lënë KQZ-në pa e përfshirë në vorbullën e saj, sepse përplasja politike do godasë dhe zgjedhjet lokale, së paku administrimin e tyre. Nëse ndodh, atëherë Kuvendi duhet t’i japë mbështetje të përforcuar KQZ-së, duhet të mbrojë pavarësinë e tij, duhet ta inkurajojë në zbatimin me fanatizëm të ligjit. Që zgjedhjet lokale të zhvillohen me sukses, ato kanë nevojë për një administratë të vendosur, të fortë, serioze e profesionale

Lidhur me bashkëpunimin me Drejtorinë e Përgjithshme të Gjendjes Civile për përmirësimin e regjistrave dhe sistemit të adresave, nuk është bërë asgjë. Kemi hasur në indiferencën e Drejtorisë së Përgjithshme të Gjendjes Civile

“Për, kontrollin dhe verifikimin e shpenzimeve të financimeve të partive politike dhe fushatave elektorale, janë rishikuar të gjithë aktet dhe udhëzimet e miratuara nga KQZ dhe në fund së shpejti do të miratohen aktet dhe udhëzimet e reja, të cilat do të zbatohen në zgjedhjet për organet e qeverisjes vendore", u shpreh Zguri.

Zgjedhjet lokale do të zhvillohen në datë 30 Qershor. Deri më tani Partia Socialiste kanë dorëzuar komisionerët ndërkohë që LSI dhe PD kanë refuzuar të dërgojnë listat e tyre.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Hetimet për Arben Ahmetajn, SPAK sekuestron vilën ku banon ish-zv. Kryeministri! Në pronësi të bashkëjetueses Erjola Hoxha

Hetimet për Arben Ahmetajn, SPAK sekuestron vilën ku banon ish-zv. Kryeministri! Në pronësi të bashkëjetueses Erjola Hoxha