Kreu i OBSH-së: Në Ukrainë janë goditur 200 objekte shëndetësore, por ende ka qëndrueshmëri

Kreu i OBSH-së: Në Ukrainë janë goditur 200 objekte shëndetësore, por ende ka qëndrueshmëri

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka verifikuar 200 sulme në objektet shëndetësore në Ukrainë që nga fillimi i luftës.

Lajmin e bëri të ditur Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus duke i kërkuar Rusisë të ndalojë luftën.

Ai u shpreh se ishte thellësisht i prekur nga ajo që pa dhe dëgjoi në Ukrainë.

"Ka një ilaç që OBSH nuk mund ta sigurojë dhe që Ukraina ka nevojë më shumë se çdo tjetër, dhe kjo është paqja. Mesazhi im për të gjithë popullin ukrainas është se OBSH është me ju. Ne vazhdojmë t'i kërkojmë Federatës Ruse të ndalojë këtë luftë". 

Ghebreyesus tha gjithashtu se pavarësisht shkatërrimin në Ukrainë, ekziston një elasticitet i jashtëzakonshëm. 


Lajmi kryesor:

SHBA: Moska dëshiron të sjellë luftën në Transnistria! Bjellorusia vendos trupa në kufi me Ukrainën! Macron-presidentit kinez: Armëpushimi është urgjent


S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

Kanibalët, fëmija me emrin Bishon dhe Alma K.

Kanibalët, fëmija me emrin Bishon dhe Alma K.