VIDEO/ Afera CEZ-DIA, Meta dëshmon dy orë në SPAK: Telenovelë, përdoret politikisht nga Edi Rama me kallëzues të rremë! Asnjë vendim që më implikon

TIRANË- Hetimet për CEZ-DIA e rikthyen Ilir Metën sërish në dyert e SPAK, një aferë që i ka shkaktuar buxhetit të shtetit një dëm mbi 414 mln euro. Për mbi dy orë, prokurorët morën në pyetje ish-presidentin dhe Kreun e Partisë së Lirisë, ndërsa në dalje të SPAK, ai sulmoi denoncuesin e kësaj afere, Romeo Kara. Hetimet i cilësoi thjesht një telenovelë duke thënë për mediat se çështja është gjykuar dy herë, por është rihapur sërish nga një kallëzues i rremë (Romeo Kara).

“Telenovelën CEZ-DIA. Është telenovelë që është gjykuar 2 herë dhe është rihapur në dhjetor të 2019-ës nga një kallëzues i rremë i cili është dënuar 2 herë nga gjykata për shpifje dhe një herë nga gjykata për dhunë në familje”- tha Meta.

"Romeo Kara punonjës i OSHEE, përdoret nga regjimi per shpifje. Në procesin e parë nuk ka përmendur emrin tim, më pas për arsyet e tij më ka përmendur", u shpreh Meta. 

Meta tha se nuk ka asnjë akt apo vendim nga ana e tij si ministër i Ekonomisë asokohe, që e implikon në këtë aferë,

Nuk ekziston asnjë akt, asnjë shkresë, asnjë dokument, asnjë urdhër, asnjë iniciativë për ligje apo akte nënligjore dhe gjithçka tjetër nga Ilir Meta nga posti i zv/ kryeministrit apo ministrit të Ekonomisë në interes të askujt, përfshirë DIA-n dhe CEZ-in" tha Meta.

Meta tha se kjo dosje po përdoret politikisht nga Edi Rama për të larguar vëmendjen nga skandalet e qeverisë.

"Diktohet politikisht nga Rama për të shmangur vëmendjen nga skandale, për të spostuar vëmendjen në thashetheme që kanë të bëjnë me 15 vite më parë. Marrjet në pyetje janë bërë në mode se kemi një qeveri që dëshiron të shmangë vëmendjen nga skandale, që tek inceneratori. Jam këtu, do djem transparent për çdo akt vendimmarrje që kam marrë në të kaluarën", u shpreh Meta.", tha Meta. 

Meta iu përgjigj edhe pyetjes nga gazetarët nëse pozita e tij përballë drejtësisë mund të rëndohet

“Nuk më habit asnjë keqpërdorim i institucioneve te drejtësisë, unë jam këtu përballe jush e qytetarëve për të gjithë shqiptarëve”, vijoi Meta.

Akuzave të Metës pas dëshmisë në SPAK, iu përgjigj denoncuesi i rastit, Romeo Kara.

Likja kishte gjithë kohën e duhur, për të më kallëzuar për kallëzim të rremë, por, kurrë nuk e bëri, pasi besoi se, kurrë nuk do te vinte dita e se vërtetës për të. E këshilloj te interesohet ne Gjykatën e Apelit Tirane, për t'u informuar për pafajësinë time. Kjo çështje, korrupsioni i aferës DIA-CEZ, nuk është hapur dhe mbyllur asnjë here me pare edhe pse ka mbi gjashte vjet ne prokurori. Pra është Meta që gënjen, shpif dhe mikson çështjet, sipas interesit te tij. Megjithatë, duhet t'a kuptojme se, realisht është ne hall te madh...", shkroi Kara. 

Afera CEZ/DIA

Skandali i ka fillesat në vitin 2009, kur OSSH shiti 75% të aksioneve tek CEZ-DIA, gjatë qeverisjes së Sali Berishës, ndërsa në vitin 2013, kur socialistët morën pushtetin, u bë ndërprerja e kontratës abuzive. Prishja e kësaj marrëveshje që i shkaktoi buxhetit një dëm mbi 414 mln euro, u bë me argumentin se CEZ nuk kishte bërë asnjë prokurim për të importuar energji elektrike në vjeshtën e 2012, dhe në këto kushte e gjithë kërkesa për energji elektrike përballohej nga rezerva e kaskadës se Drinit.

Për këtë aferë u dënua vetëm Ismailaj, i cili ka kryer dënimin, për “mashtrim me pasoja të rënda” dhe “pastrim të parave”, ku me falsifikim të dokumenteve arriti të përvetësojë nga kompania CEZ, rreth 5 milionë euro për një shërbim të cilin s’e kishte kryer. Kjo dosje e nxehtë për dyshen Berisha-Meta është rikthyer në SPAK. Afera CEZ-DIA për mbledhjen e rreme të borxheve me faturat e papaguara nga abonentët, nisi të zbatohej pas finalizimit të mega aferës së shitjes së OSSH tek CEZ nga qeveria Berisha. Nuel Kalaj ishte sekseri mes CEZ dhe qeverisë Berisha për privatizimin e 75 % të aksioneve të OSSH nga çekët. Negociatat rezultuan të përfshirë edhe djalin e ish kryeministrit, Shkëlzen Berisha.

Implikimi i Metës në aferën CEZ-DIA

Jozef Hejsek, ish-shefi ekzekutiv i CEZ, ka dëshmuar se Ilir Meta ka rekomanduar Kastriot Ismailajn me kompaninë DIA si “njeriun e tij të besuar” për mbledhjen e borxheve të vjetra për llogari të CEZ. Dritan Prifti, një nga njerëzit më të afërt të Ilir Metës, ka rrëfyer se Meta pati udhëtuar në Çeki për të negociuar kontratën për Kastriot Ismailajn, të cilin e konsideronte si një person me dosje. Hetuesit mund të konfirmojnë udhëtimet e Metës në Çeki, por edhe çështjet e diskutuara. Ndërkaq, vetëm në një rast, 1 ditë para zgjedhjeve të 28 qershorit 2019, Meta i kërkon Kastriot Ismailajt, 200 mijë (besohet euro) me urgjencë. Gruaja e Kastriot Ismailajt, Vojsava, ka rrëfyer lidhjet e forta mes Ilir Metës dhe bashkëshortit të saj. Ajo ka treguar për vizitat familje dhe SMS-të që Meta i niste Kastriot Ismailajt duke i kërkuar para.

Në shtator të vitit 2015, Sali Berisha deklaronte në Parlament se Ilir Meta nuk kishte pasur asnjë tagër për të negociuar kontratën CEZ-DIA në Pragë. Në dosjen e dënimit të Kastriot Ismailaj me 11 vite burg, dënim i konfirmuar nga të gjitha shkallët e gjykatave, prokuroria ka konstatuar se qëllimi i Kastriot Ismailaj nuk ka qen mbledhja e borxhit të për llogari të CEZ dhe as kryerja e ndonjë pune reale, por vjedhja e parave tё CEZ, sigurisht në bashkëpunim me CEZ, pasi CEZ nuk humbiste asgjë, por xhepat e shqiptarëve. Ismailaj paraqiste fatura fiktive, merrte paratë nga CEZ dhe më pas CEZ favorizohej nga qeveria Berisha-Meta. Pasi Ilir Meta u bashkua me PS, në vitin 2015, Sali Berisha e ktheu në kauzë implikimin e Metës në çështjen CEZ-DIA, kërkoi dorëheqjen dhe hetimin e tij.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 11:53
Juristi që bëri kallëzimin për CEZ-DIA i përgjigjet Metës: Je në hall të madh! Edhe po të isha dënuar 100 herë, e drejta ime të denoncoj korrupsionin tuaj

1699442210_page.jpg

Juristi Romeo Kara, i cili ka bërë kallëzimin për CEZ-Dia-n në SPAK ka reaguar për sulmin që i bëri Ilir Meta, i cili e quajti si një kallëzues të rremë. Në një postim në Facebook, Romeo Kara shkruan se Meta është në hall të madh, ndërsa thotë se ish-presidenti kishte gjithë kohën për ta kallëzuar për kallëzim të rremë, por nuk e ka bërë.

Ndërsa shton se edhe sikur të ishte dënuar 100 herë, kjo nuk i heq të drejtën për të kallëzuar korrupsionin e pushtetarëve apo ish-pushtetarëve.

Meta tha se juristi Romeo Kara po përdoret nga Edi Rama. 

"Likja kishte gjithë kohen e duhur, për të me kallëzuar për kallëzim të rremë, por, kurrë nuk e bëri, pasi besoi se, kurrë nuk do te vinte dita e se vërtetës për të. E këshilloj te interesohet ne Gjykatën e Apelit Tirane, për t'u informuar për pafajësinë time.

Edhe nëse do te isha i dënuar 100 here, për çfarëdo lloj vepre penale qofte, ligji nuk ma heq te drejtën, për te kallëzuar çdo vepër penale, përfshirë edhe korrupsionin e pushtetarëve dhe ish pushtetarëve.

Përkundrazi, moskallëzimi do te ishte realisht vepër penale.

Kjo çështje, korrupsioni i aferës DIA-CEZ, nuk është hapur dhe mbyllur asnjë here me pare edhe pse ka mbi gjashte vjet ne prokurori. Pra është Meta qe gënjen, shpif dhe mikson çështjet, sipas interesit te tij. Megjithate, duhet t'a kuptojme se, realisht është ne hall te madh...", shkruan ai.

Ora 11:35
A është gati të përballet me drejtësinë? Përgjigjet Meta: SPAK është aktivizuar për 100 denoncime

 

Pas dy orësh dëshmi në SPAK Ilir Meta tha se Prokuroria e Posaçme po heton për një sërë denoncimesh, ndërsa akuzoi dhe SPAK se hetimet po I bën të orientuara.

Pyetje: A është gati të përballet me drejtësinë?

Ilir Meta: “Mos kini asnjë shqetësim. Do të përballemi edhe me ju edhe me drejtësinë e çdo të vërtetë”

Pyetje: SPAK është aktivizuar dhe për dy denoncime të tjera të cilat ka dërguar letërporosi jashtë vendit?

Ilir Meta: Është aktivizuar për 100 denoncime problem është se nuk është inceneratori. Nuk kam marrë asnjë informacion për kallëzimet e mia.

Ora 11:34
Afera CEZ-DIA, Meta në SPAK: Asnjë akt apo vendim që më implikon

 

Pas daljes nga SPAK, ku u pyet për dy orë për aferën CEZ-DIA, Ilir Meta tha se nuk ka asnjë akt apo vendim nga ana e tij si ministër i Ekonomisë asokohe, që e implikon.

"Kam dhënë shpjegim në të kaluarën, para opinionit publik. Asnjë akt shkresë dokument, vendim nga ana e Metës si zv.kryeministër dhe ministër i ekonomisë apo në pozita të tjera në interes të askujt. Diktohet politikisht nga Rama për të shmangur vëmendjen nga skandale, për të spostuar vëmendjen në thashetheme që kanë të bëjnë me 15 vite më parë. Marrjet në pyetje janë bërë në mode se kemi një qeveri që dëshiron të shmangë vëmendjen nga skandale, që tek inceneratori. Jam këtu, do djem transparent për çdo akt vendimmarrje që kam marrë në të kaluarën", u shpreh Meta.

Ora 11:28
Afera CEZ-DIA, Meta del pas dy orësh nga SPAK: Po përdoret nga Edi Rama për të hequr vëmendjen nga skandalet e qeverisë

 

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka përfunduar marrjen në pyetje në SPAK për aferën Cez Dia. Pas rreth dy orësh në SPAK, Meta tha se kjo çështje po përdoret politikisht nga Edi Rama për të hequr vëmendjen nga skandalet e qeverisë,.

"Është rihapur në dhjetor 2019 me një kallëzues i cili është dënuar një dy herë për shpifje, një person që ka qenë punonjës i DIA-s, tani është i OSHHE dhe përdoret nga regjimi për shpifje, një person që ka dhënë në gjykatë një dëshmi ku asgjëkundi s’ka përmend emri im dhe me pas për arsye të problemeve që ka patur është përdorur për këtë çështje. Përgjigja ime është përsëri ajo që kam thënë para që po them përsëri dhe do ta theksoj, nuk ekziston asnjë akt, shkresë dokumentim, asnjë urdhër asnjë iniciativë për ligje, akte nënligjore, nga meta si ministër i ekonomisë në interes të askujt, përfshirë këtu edhe DIA-n, edhe CEZ-in. Ministria e Ekonomisë e ka denoncuar vendimin e ERE që favorizonte CEZ në dhjetor të vitit 2012 për çmimin e blerjet të energjisë. Isha si person që ka dijeni për rrethana të caktuara. U pyeta për detaje të ndryshme që s’kanë asnjë rëndësi", tha Meta.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • GOLI: 09/11/2023 08:50

  E ORE ÇUN ISH PRESIDENT- Ç'PATE ....-NE TENTIM PER TE TA HEDHUR TE TJERET, VET IA HODHE VETES !!!....KRYEVOGLA????

  Përgjigju
 • Iris: 09/11/2023 02:27

  Po e ndiente c'po i vinte, prandaj Monika eshte bere shqere! Tani kafet e hallet ndaji me Saliun se miku qe eshte mik ne nevoje e rrezik dallohet.S.d.q sic ndodh zakonisht ne Shqiperi, denimet jane simbolike.

  Përgjigju
 • Taulanti: 09/11/2023 00:17

  Likja i bie me te fortit. Ka pas rraf gzim kulufin. Je bo si gaverno e kokrra mutit

  Përgjigju
 • I metaj: 08/11/2023 23:10

  Jan disa prokuror te spakut qe vertet marrin urdhera na rama. Kondili eshte njeri prej tyre dhe nakuci

  Përgjigju
 • Mond Brrinja: 08/11/2023 16:22

  Mos u merzit Ilir.Una do krijoj shoqaten e kornotove te LSI dhe do mbledhim fonde per te mbajtur te fort LSi dhe ty ne burg

  Përgjigju
 • Ridi: 08/11/2023 16:17

  Me duket se dhendrri i sales e paska pas kemben e mbare. Burri i argites shume shpejte do kete edhe nje shok, like floririn. Sa do kenaqemi

  Përgjigju
 • E verteta: 08/11/2023 15:37

  Qenka bere si meit. Lereni se eshte gjynah. Ose futeni me burgim te perjetshem dhe merrini parate vjedhura ose me mire pushkatojeni se keshtu e katandiset si gjysem njeriu. Like je nga skrapari gjoja, mbaje pak veten o paliaco.

  Përgjigju
  • Jeta: 08/11/2023 22:22

   Haahahahahahahahahahahahahahahahahaha po keta jan ber zombi te gjith kujtonin se do i hanin e do i gzonin po su dolen llogarit edhe varja ketyre u ben nder…

 • fuat: 08/11/2023 14:43

  Kete radhe ske nga ta luash bythen o Like floriri burgun e ke te sigurt ti dhe ajo manikinja jote qe eshte bere si prostitute semafori.

  Përgjigju
 • Ndergjegja: 08/11/2023 13:56

  Like metajMUTI me kembe te mbare e zvarre edhe per mikun tend kryerilindas edvin....rracë bastardësh

  Përgjigju
 • Shkodrani-Belgjike: 08/11/2023 13:29

  Kjo eshte drejtsia e re, te marrin për diçka të lehtë, cez-dia është diçka e lehte, ka shum e shum gjana tjera pas, kjo është USA, ashtu si me saliun.

  Përgjigju
 • Qinomi: 08/11/2023 12:03

  Ishalla terheq kemben zvarre dhe pas tij direkt lali Eri jarebi

  Përgjigju
 • Zeni: 08/11/2023 11:47

  Po C do Thote Ky Kok Palare Se Kam Vjedhur Ashtu Sic Beri Me Bdhokun Qe U Pa Nga I Gjith Pipulli Lajve Shko Turi Sdroma Jep Dhogari Per Ato Qe Ke Bere Lere Edin Se Pergjigjet Vete Ai Po Te Jete Mbleksur Fare E Keqe E Ketij Vendi Bashke Me Plakun E Lajthitur

  Përgjigju
 • Skrapari: 08/11/2023 10:55

  Sa turp o njerëz të të vjedhi kjo fytyrë! Rraseni brënda kët bandit bashkë me bandën e tij të skraparllinjve! Sekuestro pasurive të bandës!.

  Përgjigju
 • Populli: 08/11/2023 10:12

  Turi mut , hajdut skrapari do merni ate qe mori berluskoni tipa si ju ne burg , o spak rrasi mren kto q”ij motren

  Përgjigju
 • minushe: 08/11/2023 10:09

  mund te gjykohet edhe 10 here, apo te pelqen gjykimi i drejtesise se vjeter dhe nuk te pelqen gjykimi i drejtesise se re!!:)

  Përgjigju
 • Janullati: 08/11/2023 10:07

  Ska me "dridhe like me lesh monike"

  Përgjigju
 • Velo: 08/11/2023 10:06

  Gazetaret e pyesin per lajmin, ky pergjigjet per lajmesin.

  Përgjigju
 • elien: 08/11/2023 09:52

  fytyra me e shpifur ne bote

  Përgjigju
 • anna: 08/11/2023 09:50

  Po more Like eshte gjykuar si ke dasht ti .Tani avash se e ka ne dore gjykate tjeter dhe shpresojme qe kjo gjykate te jete e zhveshur nga xhaketat tuaja te pista.

  Përgjigju
 • Gjergj: 08/11/2023 09:49

  Pèr aktorin e videove qè shkaktuan 21 janarin, èshtè gjithçka telenovelè. Edhe tè vrarèt nè bulevard, ishin KOKÈPALARÈ TELENOVELASH. Ata qè kèrkonin ta shihnin si vrasje shtetèrore, ishin LAVIRE DHE HORRA BULEVARDI. Tani èshtè nè dorèn e kèsaj drejtèsie tè re, tè ndajè hajdutèt dhe horrat me miliarda tè tjetèrsuara nga prona e shqiptarève, nga njè popull qè kèrkon drejtèsi. Nèse kjo nuk ndodh, Ilir blloku, "ka tè drejtè". Paskèsh qènè e gjitha telenovelè,,,dhe e cilèsisè pleh biles.

  Përgjigju
 • e drejta: 08/11/2023 09:47

  PO PSE SHQETESOHET BANDITI METAJ...? MUA SA HERE TE ME THERRASIN NE PROKURORI DO TE PARAQITEM PA HEZITIMIN ME TE VOGEL

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit