Krijohet hoteli lundrues në Suedi në mes të ujit të akullt (FOTO)

Krijohet hoteli lundrues në Suedi në mes të ujit të akullt (FOTO)

“Arctic Bath”

Në Suedi ndodhet një hotel super luksoz lundrues me një formë shumë të çuditshme në mes të lumit të ngrirë.

“Arctic Bath”, i rrethuar nga uji i ngrirë është një magji e vërtetë, ku çdokush do të preferonte të kalonte disa ditë.

Sipas CNN, pjesa kryesore e tij është një strukturë rrethore në lumin “Lule”, vend në cilin arrihet vetëm përmes një vendkalimi prej druri.

Në mes të kësaj ndërtese lundruese është një banjë gjigande me akull, e krijuar pikërisht për njerëzit që duan të guxojnë me të ftohtin.

Pjesa tjetër e ndërtesës është e përbërë nga sauna dhe banjo.

12 dhomat e hotelit janë të vendosura rreth bregut të lumit, ku përmes dritareve të xhamit, mundësohet një pamje shumë relaksuese.

Vendi është krijuar nga arkitektët Bertil Harström dhe Johan Kauppi, 

Gjatë muajve të dimrit, Dritat Veriore ndriçojnë qiellin lart, duke krijuar një pamje të mrekullueshme.

Ekipi i “Arctic Bath” është gjithashtu i prirur të ngrejë hendekun midis turistëve dhe vendasve që jetojnë në fshatin Harads dhe të ftuarit do të kenë mundësinë të mësojnë më shumë rreth kulturës lokale Sámi duke vizituar vendin.

Ora 17:09
Krijohet hoteli lundrues në Suedi në mes të ujit të akullt
1/10
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A është Shqipëria në rrugën e duhur pas 110 viteve pavarësi?×

Lajmi i fundit

FOTO/ Totti i përket së shkuarës, Ilary Blassi 'bën publike' romancën e re

FOTO/ Totti i përket së shkuarës, Ilary Blassi 'bën publike' romancën e re