Krijuesi i ChatGPT: Inteligjenca artificiale është një nga rreziqet më të mëdha për njerëzimit, duhet ta kemi në kontroll

Krijuesi i ChatGPT: Inteligjenca artificiale është një nga rreziqet më të mëdha për njerëzimit, duhet ta kemi në kontroll

Sam Altman

Pak njerëz mendojnë për inteligjencën artificiale dhe ndikimin e saj përfundimtar mbi njerëzimin  dhe brezat e ardhshëm, mirëpo Sam Altman, CEO i ChatGPT OpenAI shqetësohet se "si do të na shohin njerëzit e së ardhmes", ia vlen t'i kushtohet vëmendje.

Në një seri postimesh në Twitter këtë fundjavë, Altman  guxoi të ndajë këtë fundjavë rreziqet ëq mund të vinë nga teknologjia aktuale në të ardhmen. Ai është përpjekur t’i shpjegoi publikut se çfarë është inteligjenca artificiale përmes një posti në Twitter, por gjithsesi ai i kushton vëmendje maksimale brezave të ardhshëm, duke thënë se inteligjenca artificiale mund të bëhet e frikshme nëse nuk ka një rregullator që e “mban në kontroll”.

Ai shkroi në Twitter , "megjithëse mjetet e gjeneratës aktuale të AI nuk janë shumë të frikshme, unë mendoj se ne nuk jemi potencialisht aq larg nga ato potencialisht të frikshme."

Ai dukej i preokupuar me kohën, duke parashikuar se njerëzve do t’i duhet kohë të përshtaten me inteligjencën artificiale, por është e pashmangshme.

Ai shkroi , “përshtatja me një botë të integruar thellësisht me mjetet e AI ndoshta do të ndodhë shumë shpejt; përfitimet (dhe argëtimi!) kanë shumë përmbysje. Gjithashtu na duhet kohë e mjaftueshme që institucionet tona të kuptojnë se çfarë të bëjnë. Rregullorja do të jetë kritike dhe do të marrë kohë për t’u kuptuar… të kesh kohë për të kuptuar se çfarë po ndodh, se si njerëzit duan t'i përdorin këto mjete dhe se si shoqëria mund të bashkë-evoluojë është kritike.”

Mendimet e tij u kthyen gjithashtu në atë se si brezat e ardhshëm do të shikojnë mbrapa në këtë pikë të historisë dhe vendimet që po merren tani – dhe ai dukej se shpresonte për një mirëkuptim dhe falje.

"Uroj që të gjitha brezat t'i trajtojnë brezat e mëparshëm me kënaqësi," shkroi ai . “Njerëzimi është thellësisht i papërsosur. Gjyshërit tanë bënin gjëra të tmerrshme; nipërit tanë do ta kuptojnë se ne bëmë gjëra të tmerrshme që ende nuk i kuptojmë.

F.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Kryeministri holandez Mark Rutte pritet të jetë kreu i ardhshëm të NATO-s, Hungaria dhe Sllovakia heqin veton ndaj tij

Kryeministri holandez Mark Rutte pritet të jetë kreu i ardhshëm të NATO-s, Hungaria dhe Sllovakia heqin veton ndaj tij